Zahraničné

Vo Venezuele podľa Pompea nastal čas na zmenu, Maduro varuje pred ofenzívou USA

Ilustračné foto. - Zdroj: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko

WASHINGTON/CARCAS – Spojené štáty budú podporovať obyvateľov Venezuely v ich úsilí o zosadenie prezidenta Nicolása Madura. Vo videu zverejnenom v sobotu to povedal americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

“Teraz je čas na zmenu. Už nijaké hladovanie, nijaké deti bez liekov, nijaké ďalšie represie,” uviedol Pompeo, citovaný agentúrou DPA. “Spojené štáty budú s vami na každom kroku,” dodal. Pompeo tiež kritizoval ruskú vládu a Kubu za podporu Madurovej vláde pri zbedačovaní Venezuelčanov. Jeho slová sú pritom v rozpore s nedávnymi slovami amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ruský prezident Vladimir Putin nemá záujem miešať sa do diania vo Venezuele.

Maduro v sobotu počas návštevy základne El Pao v štáte Cojedes, kde sa konali manévre, na ktorých sa zúčastnilo asi 5000 vojakov, vyzval ozbrojené sily, aby boli “pripravené” na prípadnú americkú vojenskú ofenzívu proti Venezuele. Armáda má byť podľa neho “pripravená brániť vlasť vlastnými zbraňami, ak sa jedného dňa americké impérium odváži dotknúť tohto územia, tejto posvätnej zeme”. “Hrsť zradcov, ktorí sa zapredali USA, nepoškvrní česť našich síl,” vyhlásil Maduro.

Narážal tým na neúspešný pokus o prevzatie kontroly nad armádou iniciovaný v utorok samozvaným dočasným prezidentom Juanom Guaidóom. Prokuratúra vydala v piatok 18 zatykačov na vojakov a civilistov za zradu, nie je však známe, či je medzi nimi aj Guaidó. Maduro sa doteraz vyhýbal priamej konfrontácii s opozičným vodcom, pripomína DPA.

Guaidó vyzval Venezuelčanov, aby v sobotu prišli demonštrovať k armádnym kasárňam a základniam a ozbrojené sily tak dotlačili k zmene postoja. Pred veliteľstvom námorníctva v Caracase a na ďalších miestach protestujúci podľa denníka El Nacional prečítali Guaidóovo vyhlásenie, v ktorom okrem iného konštatoval, že armáda má kľúčovú úlohu pri obnove demokracie vo Venezuele.