Domáce Spoločnosť

Vo veku 83 rokov nás opustil prozaik, publicista a spisovateľ Igor Gallo

Na snímke Igor Gallo. Zdroj: TASR / Miroslav Košírer

BRATISLAVA  – Vo veku 83 rokov v nedeľu zomrel spisovateľ a publicista Igor Gallo. Informuje o tom stránka Literárneho informačného centra.

 

Igor Gallo sa narodil 13. apríla 1936 vo Svätom Ondreji nad Hronom (dnes Brusno), kde krátky čas pracoval jeho otec. Po rokoch sa rodina vrátila do Brezna, kde žilo niekoľko jej generácií. V tomto meste vyštudoval základnú školu a v roku 1954 zmaturoval na miestnom gymnáziu. Absolvoval ruštinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas vysokoškolských štúdií sa začal prejavovať ako básnik, jeho verše vyšli vo viacerých periodikách. Ihneď po ukončení školy v roku 1959 nastúpil do Literárnej redakcie Slovenského rozhlasu v Bratislave.

Dôležitým obdobím bola pre neho redaktorská práca v týždenníku Kultúrny život, kde pôsobil od roku 1963 až do jeho zániku v roku 1969. Neskôr pracoval ako vedúci kultúrnych rubrík v denníkoch Ľud a Čas. V rámci publicistickej činnosti sa venoval predovšetkým literárnej problematike, ale písal aj o udalostiach z oblasti výtvarného umenia, najmä o výstavách členov Skupiny Mikuláša Galandu – napríklad Milana Laluhu a Rudolfa Krivoša, ktorí sú autormi obálok jeho kníh. Okrem toho recenzoval premiéry divadelných predstavení.

Literárny fond ho ocenil prémiou za pôvodnú literárnu tvorbu v roku 2008 za dielo Biele noci Atom klubu.