Domáce Kauzy

Vo veci prípravy vrážd Žilinku,Lipšica a Šufliarskeho prebieha prípravné konanie

Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – V prípade prípravy vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica naďalej prebieha prípravné konanie.

 

“Vo veci prípravy vrážd sa koná a prebieha prípravné konanie. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti poskytovať bližšie informácie, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,” informovala TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Zhodné stanovisko k prípadu poskytol TASR aj hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) Michal Slivka.

Slivka koncom marca informoval, že v dohľadnej dobe sa predpokladá skončenie vyšetrovania, pravdepodobne návrhom na podanie obžaloby. Z príprav vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Objednávku prijala Alena Zs., ktorá stále čelí procesu na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

TV Markíza minulý rok začiatkom septembra informovala, že Šufliarskeho chceli pôvodne zlikvidovať mafiánskym spôsobom popravy, a to odpálením bomby v odpadkovom koši pred jeho domom. Vyšetrovateľ opísal prípravu vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica. Z toho napríklad vyplýva, že Šufliarskeho mali sledovať od júna do septembra 2018, teda do zadržania obvinených. Objednávka na jeho likvidáciu mala prísť v lete 2018. Ponúknutá suma bola vo výške 100.000 eur. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Objednávku prijala Alena Zs. od doposiaľ neznámej osoby. Prioritou mal byť prokurátor Žilinka. Za jeho likvidáciu mala byť podľa televízie ponúknutá suma 70 000 eur a za vraždu Lipšica 200.000 eur.

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho motívom pripravovaných vrážd bola ich práca. Lipšic v auguste minulého roka pre TASR uviedol, že si myslí, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian K.

Jedného z troch obžalovaných z prípravy vrážd Miroslava M. senát ŠTS 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody v maximálnom stupni stráženia za vraždu Kuciaka a Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd. Miroslav M. spáchal čin spolu s Tomášom Sz., ktorý vinu naďalej popiera, a na objednávku  Andruskóa. Andruskó bol za vraždu novinára už právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

Z objednávky vraždy novinára sú obžalovaní aj Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.