Spoločnosť Zahraničné

Vo Francúzsku obmedzili možnosti rekreačného športovania vonku

Ilustračná foto: pixabay

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok kritizoval prístup tých občanov svojej krajiny, ktorí berú na ľahkú váhu vládne nariadenie o zákaze vychádzania. Ten začal platiť tento týždeň, pričom zrejme bude predĺžený aj po 31. marci a sprísnený. Rozhodne o tom v piatok bezpečnostná rada štátu.

 

Na pravdepodobné sprísnenie terajších pravidiel upozornila v piatok vo vysielaní televízie BFM aj hovorkyňa francúzskej vlády Sibeth Ndiayeová. Uviedla, že “prípadné predĺženie zákazu vychádzania je jediným spôsobom, ako prerušiť reťazec prenosu koronavírusu”, ktorý doteraz vo Francúzsku pripravil o život 372 ľudí.

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran tiež vyhlásil, že zákaz vychádzania v iných prípadoch, ako je dovolené (nákupy, návšteva lekára či zamestnanie), “bude trvať tak dlho, ako to bude nutné”.

Hovorkyňa pripomenula, že Macron už vo svojom prejave, ktorým občanom oznamoval toto prísne nariadenie, avizoval, že zákaz vychádzania potrvá “najmenej 12 dní”, čo označil za “najkratšie obdobie”, za ktoré by sa mal začať spomaľovať nárast počtu nakazených.

Hovorkyňa vlády v piatok uviedla, že “zaznamenávame úplne nezodpovedné správanie, keď ľudia chodia na pláž, do parku”. Uviedla, že vláda preto bude musieť obmedzenia pohybu po vonku sprísniť.

Problémom vo Francúzsku sú aj tradičné trhy pod holým nebom, ktorých sa však hovorkyňa zastala, pretože občanom umožňujú nákup kvalitných a čerstvých potravín. Apelovala však na starostov, aby zaistili dostatočný odstup medzi nakupujúcimi.

Už od štvrtka vo Francúzsku platí obežník ministerstva športu, ktorým ľudí venujúcich sa rekreačnému behu a chôdzi žiada, aby pri športovaní zostali v blízkosti svojho bydliska – maximálne do vzdialenosti jeden až dva kilometre – a chôdzu vykonávali 20 minút.

K tejto výzve sa pripojila aj francúzska cyklistická federácia, ktorá všetkých fanúšikov cyklistiky požiadala, aby sa správali zodpovedne a vyhýbali sa počas kritického obdobia outdoorovej cyklistike.

Za porušenie pravidiel, ktoré súvisia so zákazom vychádzania, hrozí vo Francúzsku pokuta 135 eur. Každý človek na ulici musí mať so sebou formulár s písomným vyhlásením, na ktorom uvedie dôvod svojho pohybu mimo svojho domova: nákupy, cestu k lekárovi či do práce. Toto vyhlásenie musí byť v papierovej podobe, nie v mobile. Na vyžiadanie ho musia občania predložiť hliadkujúcim policajtom alebo príslušníkom žandarmérie.