Domáce Politika Top

Vo firme prezidenta Kisku a jeho brata zasahovala NAKA. Zaistili účtovníctvo a počítače

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zasahovali v stredu 7. novembra vo firme KTAG, ktorej spoločníkmi sú prezident SR Andrej Kiska a jeho brat Jaroslav Kiska. V prípade tejto firmy polícia skúma nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty. Informuje o tom týždenník Plus 7 dní.

 

Policajti mali podľa informácií týždenníka u Kiskovcov zaistiť účtovníctvo a počítače. “Akcia s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s daňovým priznaním obchodnej spoločnosti, ktorá si mala neoprávnene uplatniť nadmerný odpočet DPH za mesiace apríl 2014, jún a november 2013, kde v januári tohto roku začal vyšetrovateľ finančnej polície trestné stíhanie vo veci podozrenia zo zločinu daňového podvodu,” píše Plus 7 dní.

Celková suma vratky DPH je 146.000 eur a týka sa nákladov na propagáciu v prezidentskej volebnej kampani. Polícia začala trestné stíhanie vo veci v januári. Týždenník poukazuje aj na fakt, že v čase, keď polícia zasahovala vo firma KTAG, poslal súd za mreže podnikateľa Ladislava B. Ten sa však voči rozsudku odvolal.

Išlo o bežný úkon

So žiadosťou o stanovisko sme sa obrátili na políciu. “Nešlo o žiaden policajný zásah, ale o bežný úkon, kde pre potreby konania pracovnici firmy poskytli vyšetrovateľovi potrebné účtovné doklady,” reagoval pre Glob.sk hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ako ďalej dodal, bližšie informácie  poskytovať nebudú.

Kiskova firma si krátila dane

Informácie o daňových problémoch spoločnosti KTAG, ktorú vlastní prezident Andrej Kiska s bratom Jaroslavom prenikli do médií vlani v septembri. Anonym poslal do viacerých redakcií dokumenty z daňovej kontroly, ktorá sa vo firme uskutočnila v roku 2014. Z dokumentov vyplývalo, že firma sa mala dopustiť trestného činu skrátenia dane a poistného. 

Práve firma KTAG zabezpečovala Kiskovi neoficiálnu časť kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2014, čo potvrdila aj hlava štátu. Problém spočíval v tom, že do nákladov si zahrnula aj faktúry, ktoré nesúviseli s predmetom jej činnosti, ale s Kiskovou predvolebnou kampaňou. Potom, ako prišla do spoločnosti ohlásená štandardná daňová kontrola, KTAG podala dodatočné daňové priznanie na daň z príjmov aj DPH a daň doplatila. Išlo o sumu 27 tisíc eur. 

Po medializovaní informácií ohlásil daňový úrad v KTAG ďalšiu hĺbkovú kontrolu. Daniari sa chystali skontrolovať nielen prvé tri mesiace volebného roka 2014, ale aj celý rok 2013. Firma však deň pred začatím kontroly podala dodatočné daňové priznanie. Z účtovníctva dodadočne vyhodila všetky výdavky súvisiace s Kiskovou kampaňou a doplatila ďalšiu daň z príjmov vo výške 65 tisíc eur. Sumu firma doplatila tri roky po zúčtovacom období. Rovnako postupovala aj prípade DPH, na ktorej doplatila v októbri 2017 80 tisíc eur. 

V máji tohto roka sa ukázalo, že Kiska prostredníctvom rodinnej firmy platil aj oficiálnu časť kampane, o ktorej dovtedy tvrdil, že si ju hradil zo svojho súkromného účtu. 

Kiska: Všetky daňové kontroly sú riadne ukončené

Podľa prezidenta Andreja Kisku si polícia robí len svoju prácu. “Z tohto pohľadu je minulotýždňový postup NAKA v poriadku. Vyvoláva to však vo mne viacero otázok. Prvýkrát krajská kriminálka Prešov v roku 2015 – major Mižanin. Neskôr prípad vyšetrovala a zastavila NAKA, vyšetrovateľka Kováčová. Prípad uzavrela rovnako – trestný čin sa nestal. Vypočuli pritom množstvo ľudí, prezreli tisíce strán účtovníctva,” tvrdí Kiska.

Prezident pripomína, že všetky daňové kontroly sú riadne ukončené. “Ministerstvo financií už v roku 2014 uzavrelo kontrolu mojej volebnej kampane s tým, že nenašlo žiadne pochybenia. Napriek tomu začína NAKA vyšetrovať znova, tretí raz. Osobne zaistila účtovníctvo, skopírovala disky počítačov a tretí vyšetrovateľ pán Hrušovský bude všetko preverovať znova. Ten istý prípad, tie isté dokumenty, ktoré už všetci kontrolovali,“ upozornil Kiska. 

Prokuratúra koná na základe nových dôkazov

Potreba kontroly účtovníctva a zaistených materiálov zo spoločnosti KTAG vyplýva podľa prokuratúry z aktuálnej dôkaznej situácie. Trestné stíhanie pre podozrenie z daňovej trestnej činnosti je vedené od januára 2018. “Vyšetrovacie úkony vykonané vyšetrovateľom v spoločnosti KTAG, s. r. o., Poprad 7. a 8. novembra 2018 nemožno v žiadnom prípade nazvať raziou,” uviedla pre TASR Krajská prokuratúra v Prešove. Účtovníctvo spoločnosti vydal konateľ vyšetrovateľom dobrovoľne.

Podľa prokuratúry vykonal vyšetrovateľ so znalcom z odboru elektrotechniky v tejto veci len jeden procesný úkon, a to “zaistenie účtovníctva za príslušné obdobie v listinnej a elektronickej podobe bez fyzického zaistenia výpočtovej techniky”.