Spoločnosť Top Zahraničné

Streľba vo fakultnej nemocnici v Ostrave si vyžiadala obete. Páchateľ spáchal samovraždu

Zdroj: TASR / Twitter Polície ČR

OSTRAVA – (TASR) Česká polícia vypátrala v utorok vozidlo muža, ktorý je podozrivý, že vo Fakultnej nemocnici Ostrava zastrelil šiestich ľudí. Muž vo vozidle sa pred zásahom polície strelil do hlavy. Informovala o tom na Twitteri Polícia ČR.

 

Streľbu v ostravskej nemocnici počuli svedkovia z okolia. Bližšie informácie najprv neboli k dispozícii. K útoku došlo ráno po 7:00 hodine v čakárni traumatologickej ambulancie. Polícia uviedla, že hlásenie o streľbe dostala o 7:19 hodine a na miesto dorazila o 7:24 hodine.

Podľa hajtmana Moravskosliezskeho kraja Iva Vondráka si streľba vyžiadala šesť mŕtvych. Útočník celkovo postrelil deväť ľudí. Šesť prišlo o život, ďalší sú zranení, z toho dvaja ťažko a jeden ľahko.

Riaditeľ fakultnej nemocnice v Ostrave Jiří Havrlant uviedol, že priamo na mieste činu zomrelo päť ľudí. “Ďalší, šiesty človek zomrel pri operácii v operačnej sále. Siedmy človek je po operácii, ale je vo vážnom stave a ešte sa operuje ôsmy človek,” dodal. Všetky obete boli podľa neho pacienti. Podľa predchádzajúcich informácií išlo o dve ženy a štyroch mužov.

Páchateľom mal byť pôvodne asi 180 cm vysoký muž, ktorý na sebe mal podľa polície červenú bundu. Polícia najskôr zverejnila fotku, na ktorej mal byť  podozrivý z útoku a požiadala verejnosť o pomoc pri pátraní. Neskôr svoje vyhlásenie korigovala a uviedla, že na zábere je dôležitý svedok udalosti a v tejto chvíli pracuje s inou verziou a pátra po inej osobe.

Páchateľ sa zastrelil

Podľa posledných informácií polícia vypátrala vozidlo. Na mieste sa ozvala streľba. “Zisťujeme totožnosť muža, ktorý sa pred zásahom polície strelil do hlavy,” uviedla najskôr česká polícia na Twitteri. Neskôr potvrdila, že muž, ktorý sa zastrelil, bol útočníkom z nemocnice a je mŕtvy.

“Polícia bola na mieste po nahlásení streľby do troch minút. Páchateľom bol 42-ročný muž z Opavska. Po príchode polície ešte javil známky života, po polhodinovej resuscitácii zomrel. Obyvateľom Moravskosliezského kraja už nebezpečenstvo nehrozí, “uviedol minister vnútra Hamáček.

Podľa stránky Blesk.cz bol útočníkom 42-ročný Ctirad V. Pracoval ako stavebný technik. Ľudia z jeho okolia nechápu, čo sa mu stalo: “Naposledy som ho videl asi pred dvoma mesiacmi na firemnej akcii, vyzeral v poriadku. Jazdili sme na bicykli, bol úplne v pohode. Neviem si vysvetliť, čo sa stalo,” povedal pre Seznam Správy jeden zo stavbyvedúcich z firmy, kde útočník pracoval.

“Vzal si do hlavy, že je ťažko chorý a že ho nikto nechce liečiť. Dochádzal všade. Posledný mesiac nechodil do práce, mal voľno, pred 14 dňami prišiel s tým, že je na nemocenskej. Viac o tom nechcem hovoriť, “ povedal jeho šéf Aleš Zygula pre iRozhlas.cz.

Páchateľ po svojom čine prišiel domov, povedal, čo vykonal a ouznámil, že sa ide zastreliť. Ako uvádza blesk.cz, jeho matka spolupracuje s políciou. Ctirad V. mal v legálnej držbe zbraň CZ 75, ktorá je populárna na celom svete.

Polícia hľadala šedého Renaulta

Česká polícia predtým na Twitteri uviedla, že pátra po nebezpečnom ozbrojenom mužovi, ktorý sa pohybuje vo vozidle Renault Laguna šedej farby. Zároveň zdôraznila, aby sa ľudia nepokúšali podozrivého zadržať. Podľa iDNES.cz polícia pozná meno páchateľa a verí, že ho čoskoro zadrží. Uviedol to riaditeľ krajskej polície Tomáš Kužel. Potvrdil tiež, že páchteľ strieľal z krátkej zbrane.

Babiš zrušil program

Premiér Andrej Babiš potvrdil, že obetí je šesť a uviedol, že obeťami  boli  ľudia v čakárni. Útočník strieľal podľa neho zblízka a mieril do hlavy a krku. Šéf vlády smeruje na miesto tragédie. Český premiér tiež zrušil kvôli streľbe dvojdňovú návštevu Fínska, a aj ďalší svoj oficiálny program. Neskôr dorazil na miesto nešťastia.

Český prezident Miloš Zeman prostredníctvom svoho hovorcu vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým. “Vo svojom srdci som s vami, myslím na vás v týchto tragických hodinách,” uviedol podľa hovorcu Jiřího Ovčáčka prezident.

Sústrasť českému premiérovi Andrejovi Babišovi vyjadril aj šéf slovenskej vlády Peter Pellegrini.

Medzi obeťami streľby v nemocnici v Ostrave by nemali byť Slováci

Medzi obeťami streľby v ostravskej nemocnici by nemali byť Slováci. Agentúru TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga.

“Nemáme informácie, podľa ktorých by medzi obeťami mali byť občania Slovenskej republiky. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi,” uviedol Tomaga.

Streľba vo Fakultnej nemocnici Ostrava v Moravskosliezskom kraji si v utorok vyžiadala životy šiestich ľudí. Štyria ľudia zomreli na mieste a dvaja počas operácie. Páchateľ sa vo vozidle pred zásahom polície strelil do hlavy.

Streľba v ostravskej nemocnici je druhou najtragickejšou v dejinách Česka. Vo februári 2015 zastrelil muž v meste Uherský Brod osem ľudí a potom seba.