Handlová Regióny Trenčín

Vnútroblok na Morovnianskej ceste v Handlovej zatiaľ rekonštruovať nebudú

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

HANDLOVÁ – Vnútroblok na sídlisku Morovnianska cesta v Handlovej zatiaľ rekonštruovať nebudú. Samospráva k dočasnému zrušeniu investičnej akcie pristúpila pre výpadok príjmov z podielových daní v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Opatrenie premietla do tretej úpravy rozpočtu mesta.

 

Na rekonštrukciu vnútrobloku mala radnica v rozpočte mesta vyčlenených takmer 600-tisíc eur. V rámci tretej úpravy vylúčila okrem tejto investície i ďalších viac ako 120-tisíc eur, ktoré mali byť určené na výmenu sedačiek v dome kultúry. Realizovať zatiaľ nebude ani rekonštrukciu strechy na dome na Ulici 29. augusta za 50-tisíc eur.

Rekonštrukciu vnútrobloku mala samospráva realizovať z fondov Európskej únie, výmenu kinosedačiek z dotácie. “Rozhodli sme sa, že nateraz projekty pozastavíme, zreálnime náklady a následne sa potom rozhodneme, či budeme v projektoch pokračovať. Tým, že harmonogram realizácie projektov zatiaľ podľa vyjadrenia riadiacich orgánov vieme posunúť do budúceho roka, táto téma bude ešte predmetom poslaneckého stretnutia v najbližších mesiacoch,” ozrejmila primátorka Silvia Grúberová.

Radnica má podľa nej k dispozícii nenávratné finančné príspevky, ktoré môže v meste investovať. “No súvisí s tým spolufinancovanie, ktoré sa javí ako veľmi problematické a ešte ďalšie neoprávnené výdavky, pretože keď plánujete projekt, nikdy neviete, čo stavba odhalí. Sú tu nepredvídateľné skutočnosti. Toto všetko musíme brať do úvahy a rešpektovať to pri súčasnej situácii,” doplnila.

Samospráva tak podľa primátorky nevylučuje, že niektoré projekty posunie do budúceho roka, ešte však o tom nerozhodla. “My sme na Úniu miest Slovenska alebo cez iné orgány smerovali otázky na riadiace orgány, či by sme eventuálne nevedeli päťpercentné spolufinancovanie miest a obcí pri európskych projektoch v súčasnosti zrušiť. Tým by mestá mohli investovať, život by tam nezastal, nezanikli by pracovné príležitosti a neboli tieto projekty s výbornými výsledkami v budúcnosti ohrozené,” dodala.