Domáce Šport Top

VIDEO Šťastie a radosť. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore po neuveriteľnej chybe Larssonovej v cieli

Petra Vlhová na trati Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Po druhom mieste v obrovskom slalome bola Petra Vlhová sklamaná a vyhecovaná zároveň. V slalome v Kranjskej Gore, kde bola favoritkou číslo jeden, chcela už iba víťazstvo.

Ak by totiž získala 100 bodov, už by sa na dohľad priblížila Talianke Brignoneovej na druhom mieste celkového poradia Svetového pohára. Mikaela Shiffrinová pravdepodobne už ukončila sezónu a môže prísť o trón kráľovnej svahov. Momentálne má Vlhová na Američanku 254 bodové manko.

“Jasné, že to sledujem, no nesústredím sa na ňu, na nikoho. Sústredím sa na seba, aby som bola stopercentná v každých pretekoch a aby som zbierala čo najviac bodov. Bojujem aj o umiestnenie v celkovom poradí, no zatiaľ sa tým nezaoberám. Uvidíme po Are alebo vo finále, momentálne je všetko otvorené. Viaceré dievčatá sú rýchle v slalome. Je však jasné, že ideme na víťazstvo, cítim sa super. Veľmi mi pomohlo, že najprv bol obrovský slalom, cítila som totiž, že som v ňom dlho nesúťažila. Bola som trošku nervózna, opadlo to zo mňa a v slalome idem naplno do toho. Vždy ideme na víťazstvo. Verím, že aj podmienky vydržia a bude to dobrý víkend,” povedala Vlhová.

Petra Vlhová na trati Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / AP

Faktom je, že v slalome nemá Vlhová pri absencii Shiffrinovej reálnu konkurentku. Iba veľmi zlá jazda či vypadnutie ju mohli v Krajnskej Gore pripraviť o triumf. Možno ešte jej sebavedomie, ktoré by mala mať pod kontrolou. Aj s trénerom Magonim. Petra je svetová extratrieda, potrebuje tímový aj osobný optimizmus, ale nič netreba preháňať. V Kranjskej Gore mala Vlhová číslo dva, pri absencii Shiffrinovej jej tak ostala jediná vážnejšia konkurentka – Wendy Holdenerová a Švajčiarka štartovala ako prvá. Vlhovej tak nalinajkovala ideálnu stopu. Nebezpečné ešte mohli byť Rakúšanka Liensbergerová alebo Švédka Larssonová. Trať bola perfektná, tvrdá, v strednej časti zľadovatelá. Nie príliš dlhá, 50 sekúnd je pri slalome ideálny čas, technicky plynulá.

Holdenerová mala síce nevďačnú úlohu, no zvládla svoju jazdu bez väčších chýb. To Vlhová išla od štartu so zatiahnutou ručnou brzdou. Málo agresívne, bez rizika, na istotu, bez života. Strácala na každom medzičase a v cieli to bolo horšie o 3 desatiny sekundy. Bola to šanca pre ďalšie slalomárky urobiť poriadny výsledok v prvom kole a získať časový bonus na Vlhovú. Podarilo sa to severankám. Najskôr Slovenku preskočila Nórka Loesethová a aj Švédka Larssonová. Tá dokonca získala na Vlhovú takmer sekundu, čo bolo vo Vlhovej tábore nepríjemným a neočakávaným prekvapením. Priebežné štvrté miesto nevyzeralo opticky zle, no odstup od Larssonovej a najmä prejav na svahu už taký optimistický nebol.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová po slalome Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Nebolo to dobré. Vrchnú časť trate som išla veľmi pomaly, akoby som nechytila rýchlosť. Druhé kolo pôjdem naplno a uvidím, čo z toho bude. Kopec je trochu ľadový a šmykľavý, ale dá sa to. Urobila som veľmi veľa chýb. Trochu dlhšie si pred druhým kolom oddýchnem a potom pôjdem na to,” povedala Vlhová po prvom kole. Mala pravdu. A ak by sa radikálne nezlepšila, skončila by aj mimoriadna trojročná séria dvojice Shiffrinová – Vlhová. 26 posledných slalomov vo Svetovom pohári totiž vyhral americko-slovenský pár. Druhé kolo nebolo profilom, ani technickou náročnosťou výrazne iné, ako úvodné. Trať aj napriek vyššej teplote stále držala, bola tvrdá, takže podmienky boli pre elitnú tridsiatku rovnaké.

Prvý dôležitý moment prišiel vypadnutím Federiky Brignoneovej, ktorá si tak skomplikovala situáciu v celkovom poradí Svetového pohára. Moment, ktorý mohol Vlhovú povzbudiť a motivovať. Stačilo by jej štvrté miesto, 50 bodov a dostala by sa už pred Talianku. No Vlhová určite chcela viac. Minimálne pódium, ale určite aj víťazstvo. V slalome by bola líderkou, o 20 bodov pred Shiffrinovou. Ale keby bolo keby v športe neplatí. Najprv musela prejsť cieľom druhého kola. Po prvej pätnástke bola prvá Talianka Rossettiová, no jej odstup od prvej päťky po prvom kole bol priepastný, takže sa čakalo, čo predvedú najlepšie slalomárky z TOP 10.

Slovenská slalomárka Petra Vlhová na trati 1. kola slalomu v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Výborný čas a jazdu predviedla Rakúšanka Mairová, ktorá sa s výrazným pol sekundovým náskokom dostala priebežne na prvé miesto. Po nej vytiahla jej krajanka Liensbergerová – stiahla z najlepšieho času ďalšiu pol sekundu. Nuž a do tretice všetko dobré v rakúskom tíme potvrdila Truppeová. Na prvých troch miestach boli iba Rakúšanky. No bolo už cítiť, že najmä spodná časť, ktorá bola na slnku, postupne mäkla, nedržala stopu a dalo sa tam veľa stratiť. Ale to, čo predviedla Vlhová, bol úplne iný level, než v prvom kole. Agresívna a aktívna jazda, na úplné riziko. Čistá a rýchla k tomu. Na každom medzičase bola suverénne najrýchlejšia a dostala sa na prvé miesto. Super jazda.

Hore boli už iba tri slalomárky. Švajčiarka Holdenerová to nedokázala a bolo jasné, že skončí tretia. No nebol to koniec jej ambícií. Čo predvedie Nórka Loesethová? Druhá po prvom kole. Na prvom medzičase bola lepšia ako Vlhová o pol sekundy, na druhom ale stratila, na treťom takisto, a v cieli to už bolo výrazné manko takmer sekundy. Vlhová už bola celkovo druhá. Nuž a poslednou na štarte bola Švédka Larssonová, ktorá mala k dobru 92 stotín. Kto to bude? Larssonová alebo Vlhová? Nervy a stres na oboch stranách. Prvý medzičas a mierna strata Larssonovej. Druhý, naopak, Švédka pridala. V treťom takisto, no štyri bránky pred cieľom ju vyhodilo zo stopy. Spadla, keď mala viac ako sekundu k dobru a preto v cieli mohla oslavovať Vlhová. Slovenská radosť. Švédska tragédia.

“Do druhého kola som sa snažila dať maximum, lebo som mala veľkú stratu. Spoliehala som sa na seba aj na šťastie a tentoraz som to šťastie aj mala. Mrzí ma, čo sa stalo Anne, lebo víťazstvo si dnes zaslúžila ona. Je to však šport a treba zostať koncentrovaný až do konca. Na pódium som si dnes verila, bol to trochu aj súboj s hlavou a ten som zvládla. Pred druhým kolom som sa rozprávala so svojou mentálnou trénerkou, mala som čas popracovať na mentálnej stránke. Nakoniec to vyšlo, aj keď so šťastím. Som v hre o slalomový glóbus a to je dobré pred záverom sezóny. Musím však zostať maximálne koncentrovaná až do posledných pretekov,” povedala Vlhová.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Kranjska Gora

Slalom žien: 1. Petra Vlhová (SR) 1:47,56 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,24 s, 3. Katharina Truppeová (Rak.) +0,89, 4. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +0,99, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,34, 6.Chiara Mairová (Rak.) +1,90

Celkové poradie: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1112, 3. VLHOVÁ (SR) 1071, 4. Marta Bassinová (Tal.) 711, 5. Holdenerová 703, 6. Corinne Suterová (Švajč.) 617

Poradie v slalome: 1. VLHOVÁ 460 bodov, 2. Shiffrinová 440, 3. Liensbergerová 276, 4. Holdenerová 260, 5. Swennová-Larssonová (Švéd.) 235, 6. Haverová-Lösethová 228