Domáce Šport Top

Vlhová pokazila slalom v Semmeringu. Skončila štvrtá a v celkovom poradí sa jej náskok poriadne scvrkol

Petra Vlhová na trati prvého kola slalomu Svetového pohára v rakúskom Semmeringu. Zdroj: TASR / AP

SEMMERING – Víťazkou nočného slalomu v Semmeringu sa stala Švajčiarka Michele Gisinová. Druhá skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová a tretia Mikaela Shiffrinová z USA. Petra Vlhová pokazila prvé kolo a skončila štvrtá.

Semmering. Diel druhý. Po zrušenom obrovskom slalome, v ktorom mala Petra Vlhová nakročené na pódiové umiestnenie, bol v Rakúsku na programe slalom. Disciplína, ktorá je výstavnou skriňou 25-ročnej Liptáčky. Veď s Mikaelou Shiffrinovou vyhrali posledných 28 slalomov a Vlhová sama triumfovala päťkrát po sebe. Mala to byť preto ďalšia ukážka dominancie slovenskej a americkej zjazdárky medzi krátkymi bránkami. Vlhová mala číslo štyri, Shiffrinová číslo šesť, štartovali tak tesne po sebe, no po ich jazdách bolo jasné, že kopec v Semmeringu v prvom kole Vlhovej vôbec nesadol. Shiffrinová, ktorá tu vyhrala štyri posledné slalomy, predviedla agresívny, svižný slalom, ktorý síce nebol technicky bezchybný, ale v cieli svietil pri Američanke najrýchlejší čas.

Mikaela Shiffrinová na trati prvého kola slalomu Svetového pohára v rakúskom Semmeringu. Zdroj: TASR / AP

Vlhová sa od začiatku do konca trápila. Chýbala jej plynulosť, dravosť, technická dokonalosť. Na každom medzičase kontinuálne strácala a v cieli bola po štyroch pretekárkach posledná. V konečnom účtovaní prvého kola bola napokon šiesta so stratou 89 stotín sekundy. Chýbalo tomu všetko a ťažkopádny prejav Vlhovej sa odrazil aj na jej reakcii v cieli, kde nemala veľkú chuť na dlhé rozhovory. Bola to najhoršia jazda Vlhovej v prvom kole slalomu v tomto roku a jej víťazná séria sa povážlivo blížila ku koncu. Jej odstup od pódia bol tiež výrazný. Na druhú Michel Gisinovú chýbalo Vlhovej 87 stotín, na tretiu Katharine Liensbergerovú 57 stotín.

“Necítila som sa dobre od rána, ale to nie je výhovorka. Samozrejme, nešla som dobre, vôbec som nepúšťala lyže, veľa som brzdila. Sneh je strašne agresívny, nešla som čisto ani úplne na risk. Myslím si, že v tom bol problém. Oddýchnem si a v druhom kole sa budem snažiť nejako to stiahnuť a riskovať,” povedala Vlhová po prvom kole. To druhé tak muselo byť za hranicou zdravého rizika, ak chcela zaútočiť na pódium. Dopomôcť mohlo slovenskej lyžiarke aj umelé osvetlenie, ktoré iba vylepšilo celkové podmienky. Trať bola perfektne upravená, viditeľnosť takisto ideálna, nefúkalo, zopár uzavretých bránok v strednej časti nemohlo byť pre najlepšie slalomárky žiadnym neriešiteľným problémom. Zaujímavé bolo, že v elitnej tridsiatke druhého kola štartovali iba tri lyžiarky, ktoré dokázali vyhrať slalom Svetového pohára. Shiffrinová, Vlhová a Erina Mielzynská.

Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára v rakúskom Semmeringu. Zdroj: TASR / AP

Pred najlepšou pätnástkou predviedla najrýchlejšiu jazdu Nórka Mária Theresa Tvibergová, ktorá súperkám ušla a posunula sa z dvadsiateho tretieho miesta na ôsme miesto. Iba tri slalomárky sa dostali v druhom kole pod 51 sekúnd a ona bola jednou z nich. Tvibergovú prekonala až krajanka, jedenásta Kristen Lysdahlová a jej čas bol už dôležitým porovnávacím meradlom pre elitnú desiatku. Aj pre Vlhovú, šiestu po prvom kole. Jej jazda bola úplne iná, agresívnejšia, dynamickejšia, tempo si držala v každej časti trate, išla úplne na doraz a v cieli to potvrdil aj čas. Dostala sa na prvé miesto o viac ako o sekundu pred Tvibergovú, štvrtým najlepším druhým kolom. Bude to stačiť na pódium, eventuálne víťazstvo?

Wendy Holdenerová zaostala o 19 stotín, Katharina Truppeová o 20 stotín. No Liensbergerová išla ako rýchlovlak, bezchybne, expresne rýchlo. V cieli bola lepšia od Vlhovej o priepastnú sekundu a 25 stotín. Perfektné predstavenie Liensbergerovej. Ale nie dokonalé. Gisinová totiž predviedla ešte lepšiu jazdu a dostala sa na prvé miesto o 11 stotín sekundy. Čo predvedie Shiffrinová? Nič postačujúce na triumf v Semmeringu. Veľkú chybu urobila už na prvom medzičase a vlieklo sa to s ňou až do cieľa. Shiffrinová bola napokon až tretia. Pre Vlhovú ostalo nepopulárne štvrté miesto, no v celkovom poradí je stále prvá. Avšak už iba o 88 bodov pred Gisinovou.

Švajčiarska lyžiarka Michelle Gisinová v cieli po slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu. Zdroj: TASR – Martin Baumann

“Samozrejme, že som spokojnejšia ako po prvom kole. Keď som však pozerala preteky do konca, uvedomila som si, že som nemala na prvú trojku. Lyžiarky v nej podali maximálny výkon. Sedelo to skôr pretekárkam, ktoré jazdia čisto a vedia púšťať lyže. Som rada, že som si zlepšila pozíciu, aj štvrté miesto je dobré. Spokojná som najmä s druhou jazdou, nebolo to jednoduché po tom, ako som pokazila prvú. V červenom drese odo mňa každý očakáva víťazstvo, bol to boj,” povedala Vlhová.

Výsledky slalomu v Semmeringu

1. Michelle Gisinová (Švaj.) 1:42,05 min, 2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,11 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,57, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,36, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,43, 6. Katharina Truppeová (Rak.) +1,56, 7. Kristin Lysdahlová +2,40, 8. Maria Therese Tvibergová (obe Nór.) +2,57, 9. Nina O’Brienová (USA) +3,06, 10. Katharina Huberová (Rak.) +3,14