Domáce Politika Koronavírus

Vládny návrh zákona sprevádzala búrlivá diskusia. Do druhého čítania však prešiel

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 a v justícii je v druhom čítaní. Na dnešnej tretej schôdzi parlamentu o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR. Cieľom opatrenia je, aby sa v praxi odložili vyhlásenie konkurzov či obmedzili pojednávania súdov s účasťou verejnosti. Tieto pozastavenia majú zatiaľ platiť do 30. apríla tohto roka. Legislatíva tiež umožní obchodným spoločnostiam konať bez fyzického kontaktu, teda takzvane per rollam. O návrhu rokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní, pričom pokračovať budú v stredu 25. marca.

 

Búrlivú diskusiu vyvolal predovšetkým článok návrhu zákona, ktorý umožňuje zbierať dáta z mobilov v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu a sprístupňovať ich Úradu verejného zdravotníctva o ľuďoch nakazených koronavírusom. Podľa strany Smer – sociálna demokracia je tento návrh vlády hrubým porušením ústavných ľudských práv, umožňuje každého monitorovať z akéhokoľvek dôvodu do konca tohto roka a strana zaň nebude nikdy hlasovať.

Návrh zákona vyrieši v prípade súhlasu poslancov aj situáciu na Najvyššom súde SR, kde momentálne chýba vedenie. Funkciu bude až do zvolenia nového predsedu dočasne vykonávať služobne aj vekovo najstarší sudca. Rovnako legislatíva vyrieši aj otázku piatich členov Súdnej rady SR, ktorí sa vzdali ešte v pondelok svojich funkcií. Mandát im automaticky zanikne deň po nadobudnutí účinnosti spomínaného zákona. Ich miesta tak bude možné obsadiť prakticky ihneď.

Pozastaví sa aj verejné obstarávanie v prípade, že nie je nevyhnutné. „Dočasný zákaz výkonu záložného práva a dražby, obmedzenie zákazu uzatvárania zmlúv v rámci verejného obstarávania so subjektami nezapísanými v registri partnerov verejného sektora v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, ak sú zároveň splnené podmienky pre priame rokovacie konanie z dôvodu mimoriadnej udalosti,“ píše sa v návrhu zákona.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00.