Domáce Politika Top

Vládna letka sa teší obľube. Lietajú ňou politici aj futbalisti

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Vládnou letkou nelietajú iba politici. Lietadlá, ktoré má pod patronátom rezort vnútra slúžia v prvom rade na prepravu našich najvyšších ústavných činiteľov. Ak oni požiadajú o let, všetky ostatné žiadosti idú bokom. Iné to je však v prípadoch, keď stroje stoja v hangároch či na letiskových dráhach. Vtedy je možné si ich zapožičať. Vo veľkom to využívajú najmä športové kluby. 

 

Letka ministerstva vnútra po nedávnej obnove zahŕňa dva Airbusy A319 a vrtuľníky Bell 429 a Mi 171. Ako uviedol rezort vnútra, stroje sú poskytované delegáciám, návštevám či ďalším členom vlády. A to vtedy, “keď dostane letecký útvar požiadavku a posúdi svoje aktuálne možnosti a potreby tak aby nebol narušený bežný chod a výkon zložiek rezortu.” V týchto prípadoch však musia lety prejsť schvaľovacím procesom.

Najvyšší majú prednosť

Ministerstvo vnútra tiež upozornilo, že požiadavky prezidenta, premiéra a predsedu Národnej rady na lety nespadajú pod schvaľovací proces. “Všetky požiadavky na lety prichádzajú z kancelárii spomínaných ústavných činiteľov a ich lety sú prednostné,” vysvetluje rezort vnútra. Pokiaľ príde na takýto let požiadavka, letka ministerstva vnútra ho vykoná. Na lety najvyšších ústavných činiteľov má aj vyhradené financie.

Pohľad do útrob. Zdroj: archív

Známy je však prípad dnes už bývalého prezidenta Andreja Kisku. Ten v čase, keď bol vo funkcii, využíval lietadlo ministerstva vnútra aj na pravidelné lety z Bratislavy domov do Popradu, kde žije jeho rodina. Jeho kancelária však v tom čase argumentovala tým, že možnosť využívať lietadlo ponúkol Kiskovi vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák s odôvodnením, že stroje aj ich piloti musia mať aj tak nalietaný predpísaný počet hodín. Ohradili sa aj voči argumentu, že Kiska cestoval mimo výkon funkcie, lebo prezident je predsa “prezidentom 24 hodín denne.”

Voči takémuto využívaniu lietadla sa však strhla kritika od časti politickej scény aj verejnosti. Kiskovi bolo dokonca vyčíslené, že takto prelietal približne milión eur. Do Popradu tak začal chodiť autom.

Okrem exprezidenta si kritiku za využitie vládneho lietadla v roku 2013 vypočula aj strana Smer-SD, v čase, keď mala v parlamente jednofarebnú väčšinu. Do Petrohradu vtedy leteli štyri poslankyne vládnej strany – Jana Laššáková, Darina Gabániová, Anna Vitteková a Ľubica Rošková. Tie boli v Rusku na pracovnej ceste. Vtedajšej opozícii sa však cesta nepozdávala. Namiesto lietadla pre 19 ľudí mali vraj štyri poslankyne využiť komerčnú linku, čo by vyšlo menej. Takto cestu označili za “výlet” a “dámsku jazdu.” Aj vtedy vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák argumentoval tým, že lietadlá lietajú málo a treba ich zalietať.

Služby vládneho špeciála využili nedávno aj futbalisti Slovana Bratislava. Zdroj: FB Slovan Bratislava

Zalietal si ním aj Slovan 

Okrem toho, že lietadlá využívajú politici, dajú sa aj “prenajať.” Zapožičiavajú sa napríklad športovým klubom.

Možnosť využiť pohodlný spôsob cestovania využili nedávno aj futbalisti Slovana Bratislava, ktorí odohrali v Írsku úspešný zápas s miestnym Dundalkom FC. Záberom, ako hráči nastupujú na palubu  Airbusu sa pochválil klub aj na sociálnej sieti.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že okrem slovanistov od roku 2017 využili ich stroje aj iné združenia. Ísť malo o Slovenskú lyžiarsku asociáciu, futbalové kluby AS Trenčín, Spartak Trnava, MŠK ŽILINA a MŠK Ružomberok ale aj našu národnú futbalovú reprezentáciu a národný športový team. Okrem nich leteli vládnym lietadlom napríklad aj občianske združenia Integrácia, Helper, Športom k radosti a Slovenský zväz nepočujúcich. Prenajala si ho aj Lúčnica a Globsec.

Rezort však upozorňuje, že za zapožičanie si lietadla treba zaplatiť. Fakturované majú byť priame prevádzkové náklady, ako je palivo či preletové a mazivové poplatky.

Možnosť predčasného návratu vládnym špeciálom využili aj dovolenkári v roku 2015 potom, ako v Tunisku vypukli nepokoje. Zdroj: TASR

Nápomocný

Vládny špeciál sa okrem toho využíva aj ako pomocná ruka. Vyslaný bol napríklad pred tromi rokmi do francúzskeho mesta Nice potom, ako sa v ňom odohral teroristický útok. Dopravil odtiaľ Slovákov, ktorí mali záujem po tragickom incidente juh Francúzska opustiť. Letel tiež vlani do Albánska po dovolenkárov, ktorí v krajine uviazli potom, ako skrachovala cestovná kancelária, s ktorou pôvodne cestovali. Pomohol však aj v prípade chorého 13-mesačného dievčatka, ktoré transportoval v roku 2017 z Egypta na Slovensko a v dalších prípadoch.