Domáce Politika

Vládna koalícia porušuje svoje vlastné zákony, odkazuje Remišová

Veronika Remišová - Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Vládna koalícia porušuje podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej svoje vlastné zákony. Ako povedala dnes, pri vládnom návrhu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, o ktorom dnes rokuje NR SR, predložil poslanec za Smer a predseda školského výboru Ľubomír Petrák nepriamu novelu zákona o verejnom obstarávaní.

„Tá s kvalitou vysokého školstva vôbec nesúvisí. Jeho návrh, ktorý odsúhlasili vo výbore poslanci vládnej koalície, umožňuje vo veľkej miere obchádzať verejné obstarávanie najmä pri eurofondoch v prípade, že spolufinancovanie bolo menšie ako 50 percent. To je neprijateľné,“ vyhlásila Remišová.

Typický postup pre vládu

Toto je podľa šéfky klubu OĽaNO postup typický pre vládnu koalíciu. „Namiesto toho, aby zjednodušila proces verejného obstarávania a riešila veľké chyby a podvody pri verejných obstarávaniach v eurofondoch, tak umožní niektorým subjektom verejné obstarávanie obchádzať,“ uviedla s tým, že pritom niektoré obrovské škandály a podvody boli odhalené práve vďaka zverejneným dokumentom z verejného obstarávania.

Podľa Remišovej to len dokazuje, že vládna koalícia nemá záujem korupciu riešiť, ale korupciu maskovať. „Tento návrh len prispeje ku korupčným praktikám v eurofondoch. Navyše je neakceptovateľné, že predseda výboru za Smer predložil návrh, ktorý je v priamom rozpore so zákonom. Ako majú dodržiavať zákony ostatní ľudia, ak zákony porušujú poslanci,“ pýta sa Remišová.