Domáce Politika Top

Vláda schválila za šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Hliváka

BRATISLAVA – Novým predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mal byť Miroslav Hlivák. Vládny kabinet ho včera po druhom kole verejného vypočutia vybral spomedzi deviatich kandidátov, schváliť ho musí ešte parlament. Hlivák by tak mal nahradiť doterajšiu šéfku úradu Zitu Táborskú, ktorej uplynulo päťročné funkčné obdobie.

„Vláda jednomyseľne rozhodla, že predloží Národnej rade Slovenskej republiky ako kandidáta na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie pána Miroslava Hliváka,” vyhlásil po rokovaní vlády Fico.

Človek s pohľadmi z praxe

Podľa neho je dobré, že kandidát neprichádza z prostredia samotného úradu. „Myslíme si, že je dobré, ak príde nový vietor na Úrad pre verejné obstarávanie, niekto s pohľadmi z praxe, niekto, kto sa pozerá na činnosť tohto úradu zboku,” dodal Fico.

Hlivák počas verejného vypočutia povedal, že ako predseda úradu založí nezávislú stavovskú komoru, ktorá prinesie do činnosti úradu vyššiu profesionalitu, ale zároveň aj vyššiu zodpovednosť členov. Úrad by podľa neho mal byť inštitúciou, ktorá má mať rozhodujúcu autoritu.

Odmietol blízkosť k strane Most-Híd

„Ak úrad skontroluje dokumentáciu z verejného obstarávania, tento výstup by ostatné orgány mali rešpektovať,” povedal. Okrem toho navrhuje pozdvihnúť profesionalitu úradu, ale aj výchovu nových odborníkov v oblasti verejného obstarávania. Preto chce na školy s právnickým či technickým zameraním zaviesť výučbu verejného obstarávania.

„Prichádzam s novými inovatívnymi riešeniami v rámci celkového zlepšenia verejného obstarávania. Projekt bol vypracovávaný na základe mojich dlhoročných skúseností s verejným obstarávaním tak, aby bol zachovaný duch fair-play a všetky princípy verejného obstarávania,” povedal Hlivák. Odmietol, že ma blízko k strane Most-Híd, o svojej kandidatúre a projekte sa so žiadnymi politikmi nerozprával.

Nespokojní obyčajní ľudia

Na čele Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mal byť najlepší kandidát a nie skrytý kandidát politickej strany. Tvrdí to hnutie OĽaNO. Podľa poslankyne hnutia Veroniky Remišovej je totiž zrejmé, že vláda nemá záujem vybrať najlepšieho kandidáta, ale skôr kandidáta vybratého jednou z koaličných strán.

„Je mimoriadne dôležité, aby na čele úradu stál nezávislý odborník, ktorý bude schopný odolávať tlaku politikov, ktorí sa žiaľ často snažia o zneužívanie kontrolných inštitúcií na vlastné ciele,” tvrdí vo vyhlásení Remišová s tým, že kontrolné inštitúcie sú kľúčovým prvkom demokratického fungovania štátu a zabezpečujú riadny výkon moci.

Skritizovala Fica

Podľa zástupcu hnutia OĽaNO, ktorý sa zúčastnil verejného vypočutia, najpresvedčivejší výkon podali Matej Slička a Martin Hasay. „Miroslav Hlivák, o ktorom sa hovorí, že je kandidátom strany Most-Híd, svojou prezentáciou nepresvedčil,” píše sa vo vyhlásení hnutia.

Remišová pripomenula aj situáciu, keď v roku 2011 Iveta Radičová robila výberové konanie na post predsedu ÚVO. „Robert Fico spustil veľký krik a tvrdil, že post predsedu ÚVO by mal patriť Smeru – teda vtedajšej opozícii. Na tento post ponúkol nominanta Smeru bez akýchkoľvek skúseností s kontrolou verejného obstarávania. Rozdiel medzi nami a koalíciou Roberta Fica je v tom, že my nevyhlasujeme, že chceme nejaké posty pre opozíciu,” uviedla.

Foto: SITA/Diana Černáková