Domáce GPlus Koronavírus Spoločnosť

Vláda schválila ďalšie predĺženie kontrol na hraniciach s Rakúskom, Maďarskom, Českom a Poľskom

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach SR v rámci schengenského priestoru sa predlžuje do 26. júna. Vláda schválila ďalšie predĺženie kontrol na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou a na medzinárodných letiskách od štvrtka 28. mája.

 

Predlženie termínu naďalej súvisí s opatreniami prijímanými v súvislosti so znižovaním rizika šírenia nového koronavírusu. Súčasťou rozhodnutia je aj zoznam hraničných priechodov, na ktorých je počas trvania dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach v rámci schengenského priestoru možné prekročiť hranice SR, po dohode so susednými štátmi je však možné tento zoznam rozšíriť.

V prípade hraníc s Rakúskou republikou sú určené cestné priechody Bratislava-Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava-Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava-Petržalka – Berg, Moravský Svätý Ján – Hohenau i Záhorská Ves – Angern an der March, rovnako tak železničné priechody Bratislava-Petržalka – Kittsee a Bratislava–Devínska Nová Ves – Marchegg.

V prípade hraníc s Maďarskom ide o cestné priechody Bratislava-Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti (cesta R4), Hosťovce – Tornanádaska, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný i železničný priechod). Ďalšie železničné hraničné priechody sú Čaňa – Hidasnémeti, Lenártovce – Bánréve,  Fiľakovo – Somosköújfalu, Štúrovo – Szob, Komárno – Komárom a Rusovce – Rajka.

Zdroj: TASR / Michal Svítok

Na vstup z Českej republiky bude možné použiť cestné priechody Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín, Skalica – Sudoměřice (nová cesta) a železničné priechody Čadca – Mosty u Jablunkova, Lúky pod Makytou – Horní Lideč, Horné Srnie – Vlársky průsmyk, Vrbovce – Velká nad Veličkou a Kúty – Lanžhot.

Na vstup z Poľskej republiky sú v danom období určené cestné priechody Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek a železničný priechod Skalité-Zwardoň. V prípade vzdušných hraníc ide o letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre a Jasnej. Zoznam sa rozširuje aj o riečne hranice – s Rakúskou republikou Bratislava – Hainburg a s Maďarskom Štúrovo – Esztergom a Komárno – Komárom.