Domov » Kategórie » Domáce » Pomoc východu: Vláda schválila Akčný plán pre okres Sabinov

Pomoc východu: Vláda schválila Akčný plán pre okres Sabinov

SABINOV – Znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Sabinov podporou vytvorenia 1 115 pracovných miest a investíciami vo výške minimálne 82 miliónov eur v najbližších štyroch rokoch je cieľom opatrení prijatých na včerajšom výjazdovom rokovaní vlády SR v Sabinove, na ktorom ministri schválili Akčný plán rozvoja okresu.

Sabinov patrí medzi dvanásť okresov, ktoré boli v zákone o podpore najmenej rozvinutých regiónov definované ako okresy s vysokou mierou nezamestnanosti.

Okres so siedmou najvyššou nezamestnanosťou

Na Slovensku je okresom so siedmou najvyššou nezamestnanosťou. Jej výška k 31. 12. v rokoch 2012 – 2015 sa pohybovala medzi 28,4 % a 18,69 %, kým za rovnaké obdobie bola miera nezamestnanosti na Slovensku 14,44 %, resp. 10,63 %.

Ako na tlačovej besede po zasadnutí vlády uviedol premiér Robert Fico, štruktúra nezamestnaných je tu podobná ďalším takýmto okresom – ide o dlhodobo nezamestnaných, nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou a ľudí, ktorí nechcú pracovať z dôvodu, že sú v exekučnom konaní.

Potenciál v poľnohospodárstve

Mnohé firmy pritom napriek vysokej nezamestnanosti vraj nevedia nájsť vhodných uchádzačov a štruktúra nezamestnaných nezodpovedá požiadavkám praxe, čo je podľa premiéra výzva pre duálne vzdelávanie a zriaďovateľov základných a stredných škôl.

Podľa Fica má región vhodné podmienky na rozvoj poľnohospodárstva, ale je v ňom zamestnaných menej ľudí ako je celoslovenský priemer. „Hovoríme hlavne o nekvalifikovanej pracovnej sile, ktorá by mohla nájsť v tejto oblasti svoju prácu, poznamenal Fico.

Realistický plán

Prijatý Akčný plán je podľa premiéra realistický. Pôvodne v ňom uvažovali o väčšom počte vytvorených pracovných miest. „Vieme však ako ťažko sa pracuje v tomto regióne s ľuďmi, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, nemajú žiadnu kvalifikáciu a pracovné návyky. Nechceme ťahať medové motúzy popod nos, ale chceme byť realistickí,“ uviedol Fico.

Až do roku 2020 vláda vyčlení do okresu z verejných zdrojov 57,9 milióna eur a zo súkromných zdrojov sa bude snažiť zmobilizovať 21,9 milióna eur. „Podpora ide do oblastí, ktoré boli identifikované ako najperspektívnejšie z pohľadu vytvárania pracovných miest,“ uviedol. Do roku 2020 chce vláda vytvoriť v okrese 1 115 nových pracovných miest. „Výrazne to ovplyvní mieru nezamestnanosti, pretože je to pätina nezamestnaných ľudí v okrese,“ uviedol Fico.

Financie vyčlenené počas 4 rokov

Ako dodal, k dispozícii je okresu aj regionálny príspevok vo výške 3,84 milióna eur určený na konkrétne projekty. Financie budú vyčlenené počas štyroch rokov, pričom 500-tisíc eur vyčlenia v tomto roku, po 850-tisíc eur v ďalších troch rokoch a 790-tisíc eur v roku 2020.

Najviac peňazí vo výške 465-tisíc eur pritom dostanú mestá a obce na vybudovanie cyklochodníkov na dochádzanie za prácou. Ďalšia podpora sa týka založenia a budovania koordinačného centra pre rozvoj okresu, výstavby voľnočasových, oddychových a rekreačných zón či podporu a rozvoj vidieckeho turizmu v okrese.

Zlepšenie sociálnych zariadení a vzdelávania

Na zvýšenie kapacít sociálnych zariadení v obciach Pečovská Nová Ves, Kamenica, Ražňany pôjde takmer 300-tisíc eur, ďalších 200-tisíc eur je určených pre stredisko Skleroza Multiplex.

Na zvýšenie kvality predprimárneho vzdelávania a kapacít o približne 330 miest v materských školách dostane mesto Lipany a päť ďalších obcí spolu 150-tisíc eur, ďalších 140-tisíc je určených pre základné školy na rekonštrukciu učební a zriadenie dielní.

Najviac dostanú Jarovnice

Osem obcí si zase rozdelí 675-tisíc tisíc eur na vytvorenie minimálne 120 pracovných miest v sociálnych podnikoch, ktoré majú priniesť prepojenie na medzitrh práce, tréningové centrá a rekvalifikačné kurzy.

Najviac financií vo výške 150-tisíc eur z toho pôjde do obce Jarovnice, mesto Lipany dostane 140-tisíc a Sabinov 100-tisíc eur.

V tomto roku by vyčlenených 500-tisíc eur chceli v okrese podľa primátora Sabinova Petra Molčana vyčleniť na predprimárne vzdelávanie a pilotné projekty obecných sociálnych podnikov.

Viac ako 1100 nových pracovných miest

Najviac pracovných miest by podľa neho mali na základe Akčného plánu vytvárať podnikateľské subjekty. Na jeho základe majú záujem expandovať najväčšie etablované firmy a zároveň je zhruba päť nových subjektov v oblasti potravinárstva, strojárenstva a stavebníctva, ktoré majú záujem vytvoriť nové prevádzky.

„Z ambície vytvoriť vyše 1 100 pracovných miest do roku 2020 by zhruba 750 malo vzniknúť práve u podnikateľských subjektov,“ dodal Molčan.

Séria deviatich rokovaní

Rokovanie v Sabinove bolo prvým zo série deviatich výjazdových rokovaní vlády v okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Po Sabinove bude vláda rokovať v utorok 23. augusta v Sobranciach a v stredu 24. augusta v Trebišove.

Na 30. augusta je naplánované rokovanie vo Vranove n/Topľou a 31. augusta vo Svidníku. Siedmeho septembra by mali byť dve rokovania vlády – v Poltári a vo Veľkom Krtíši a 13. a 14. septembra je naplánované výjazdové rokovanie v Revúcej a Rožňave.

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy