Domáce Politika

Vláda plánuje podporiť postupné zvýšenie reálneho financovania vedy a výskumu

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Podpora vedy, výskumu a inovácií zohráva nezastupiteľnú rolu v technologickom, vedomostnom či zdravotníckom rozvoji spoločnosti, avšak musí byť dostatočná, cielená, transparentná a s merateľnými výstupmi. Na základe týchto princípov vláda SR plánuje podporiť postupné zvýšenie reálneho financovania vedy a výskumu, vyplýva to z návrhu programového vyhlásenia vlády (PVV).

 

Dôraz sa bude klásť na kvalitu, medzinárodnú spoluprácu a konkurencieschopnosť, v aplikovanom výskume s cieľom zameraným na vedecko-výskumné aktivity a výsledky realizovateľné v praxi. “Na zlepšenie financovania vedy a výskumu zváži presun všetkých kompetencií a finančných prostriedkov na vedu, výskum a inovácie do jedného rezortu,” uvádza sa v PVV.

Vláda chce podporiť aj zviditeľnenie sa vedy a výskumu na Slovensku a zvýšiť kvalitu a transparentnosť predkladaných, hodnotených a realizovaných projektov investíciami do ľudských zdrojov, technickej infraštruktúry a zefektívňovania procesov. Zavedené by mali byť aj motivačné mechanizmy pre súkromný sektor na investície do vedy a výskumu (na princípe vyváženého zdieľania rizika aj výnosu), ako aj podporu partnerstiev súkromných firiem a verejných inštitúcií.

Ambíciou vlády je aj podporiť realizáciu excelentnej vedy a výskumu v európskom a svetovom priestore. “Pre nás v Slovenskej akadémii vied (SAV) to znamená, že aj naša vízia je presne v tej istej línií. Pretože aj SAV začala podporovať a vyhlásila množstvo programov, ktoré by mali vytypovať excelentné výskumné tímy a naozaj ich aj podporiť,” uviedol pre TASR predseda SAV Pavol Šajgalík. Ako dodal, v tomto smere je SAV “v súzvuku s vládou” a dúfa, že to tak aj dopadne.

Podľa PVV sa vládny kabinet bude snažiť zlepšovať medzinárodnú konkurencieschopnosť v oblasti ľudských zdrojov. Upravené by mali byť aj platové ohodnotenia vedcov a vysokoškolských učiteľov pri preukázaní kvality výstupov ich práce, čím by sa podľa vlády mali zatraktívniť konkurzy na vedecko-pedagogické pozície v medzinárodnom priestore.