Domov » Kategórie » Domáce » Vláda je o to viac súdržnejšia, o čo viac sa ťažšie rodila, tvrdí Tomáš

Vláda je o to viac súdržnejšia, o čo viac sa ťažšie rodila, tvrdí Tomáš

BRATISLAVA – Vláda je podľa mediálneho poradcu premiéra a poslanca NR SR Erika Tomáša o to viac súdržnejšia, o čo viac sa ťažšie rodila po zložitých výsledkoch parlamentných volieb. Ako povedal Tomáš dnes, koaličná trojka neotravuje verejnosť na každodennej báze vlastnými hádkami, ako to bolo bežné pri pravicových vládach. „Ak sa aj vyskytnú nejaké názorové rozdiely, veľmi rýchlo sú vydiskutované,“ zdôraznil.

Vláda počas prvého roka ukázala podľa Tomáša akcieschopnosť a profesionálny výkon. „Slovensko má jeden z najvyšších hospodárskych rastov a jeden z najlepších rozpočtov v EÚ. Nezamestnanosť atakuje historické minimá. V oblasti zahraničnej politiky si Slovensko získalo uznanie a rešpekt tým, ako zvládlo predsedníctvo v únii,“ vypočítal úspechy vlády Tomáš.

Vláda vraj nemá alternatívu

V nasledujúcom období sa podľa neho vláda sústredí na rast miezd, ale aj rekvalifikáciu ľudí, ktorí si nie sú schopní nájsť prácu, napriek tomu, že je jej dosť. „V oblasti boja proti korupcii je potrebné prijať ďalšie razantné a najmä uveriteľné opatrenia,“ konštatoval.

Pre celú spoločnosť je podľa Tomáša škoda, že vláda nemá v opozícii konštruktívneho súpera. „Namiesto vecnej diskusie o programoch a riešeniach sa viac presadzuje vulgárny a deštruktívny štýl politiky, ktorý priniesli neštandardné politické subjekty. Aj preto súčasná vláda nemá na Slovensku alternatívu,“ vyhlásil.

Pôvodne štvorkoalícia

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu 23. marca 2016, na jej čele je predseda Smeru-SD Robert Fico. Po víťazstve vo voľbách v roku 2006 viedol koaličnú vládu Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS. Potom štyri roky stál na čele jednofarebnej vlády Smeru, ktorý získal v roku 2012 vyše 40-percentnú podporu voličov.

Po minuloročných marcových parlamentných voľbách vznikla koaličná vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Na základe koaličných dohôd patrí Smeru-SD okrem premiérskeho kresla osem ministerských postov, SNS má vo vláde troch ministrov, Most-Híd mal pôvodne dvoch a Sieť jedného, dnes však má Most-Híd aj post ministra dopravy, ktorý pôvodne patril Sieti.

Päť ministrov Smeru pokračuje

Päť ministrov Smeru-SD pokračuje v práci v rezortoch, ktoré viedli v rokoch 2012-2016. Ide o podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ministra financií Petra Kažimíra, ministra práce Jána Richtera a ministra kultúry Mareka Maďariča.

Bývalý minister životného prostredia Peter Žiga si presadol na stoličku ministra hospodárstva. Funkcia podpredsedu vlády pre investície pripadla bývalému šéfovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu. Rezortu zdravotníctva šéfuje exriaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker.

Ministri SNS a Most-Híd

SNS má vo vláde ministra obrany Petra Gajdoša. Ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa stala bývalá generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Matečná a rezort školstva vedie Peter Plavčan.

Most-Híd vo vláde zastúpuje ako podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, minister životného prostredia László Solymos a tiež minister dopravy Arpád Érsék, ktorý nahradil v lete v kabinete jediného zástupcu Siete Romana Brecelyho.

Foto: SITA

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy