Domáce Top

Vláda by za šéfa SIS mala už čoskoro navrhnúť Šafárika

BRATISLAVA – V júni by mala byť aktuálna výmena na poste riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Novým šéfom má byť Anton Šafárik. Do funkcie ho podľa informácií agentúry SITA navrhuje Slovenská národná strana (SNS).

Vláda by jeho nomináciu mala schváliť začiatkom júna, do funkcie ho menuje na návrh vlády prezident SR. Ešte pred vymenovaním musel prejsť nový riaditeľ bezpečnostnou previerkou. O tom, že šéfom SIS má byť Šafárik, ako prvá informovala agentúra SITA v apríli.

Podľa koaličných dohôd riaditeľa informačnej služby navrhujú národniari. Bol to výsledok kompromisov po tom, čo SNS ustúpila od obsadenia ministerstva vnútra, ktoré zostalo Smeru-SD. Šafárik má na poste vystriedať Jána Valka, ktorý službu viedol od roku 2012. Valko by mal odísť pôsobiť do Slovenského plynárenského podniku.

Šafárik bol v rokoch 2011 až 2014 prezidentom Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku, predtým bol aj viceprezidentom tejto organizácie. Zbor dobrovoľníkov Maltézskeho rádu pôsobí na Slovensku vo viacerých mestách. Pomáha chorým, núdznym, opusteným, spolupracuje s nemocnicami a hospicmi a podporuje ich.