Domáce

Vláda bude rokovať o celoplošnom športovom testovaní detí

BRATISLAVA  – Na dnešnom rokovaní vlády sa budú ministri zaoberať celoplošným testovaním detí od šesť rokov, vďaka čomu by sa mal odhaliť športový talent detí. Po absolvovaní testovania má dostať dieťa certifikát s odporúčaním pre rodičov, na aký šport má predpoklady. Zároveň budú výsledky testovania slúžiť pre výskumné účely a posúdenie fyzickej kondície detí. Vyplýva to z Koncepcie práce so športovo talentovanou mládežou na roky 2015 – 2020, ktorú dnes vládny kabinet prerokuje. Začiatok projektu je plánovaný ešte v tomto roku, ukončiť ho majú s výhľadom do roku 2018 a následne by mali uskutočňovať celoplošnú identifikáciu športových talentov a zber údajov v rámci Slovenska.

Vláda sa bude dnes zaoberať aj recykláciou odpadov, predovšetkým komunálnych a stavebných, ktorá je hlavným cieľom odpadového hospodárstva na Slovensku v rokoch 2016 až 2020. Ministerstvo životného prostredia tieto ciele popísalo v Programe odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na roky 2016 – 2020. Odpadová politika Slovenska podľa tohto programu bude v nasledujúcich rokoch klásť dôraz na princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov, zvýšenie úrovne triedeného zberu komunálnych aj stavebných odpadov, podporu používania materiálov získaných z recyklácie, ako aj na zlepšenie stavu informovanosti a zvýšenie kontrolnej činnosti. Envirorezort chce zvýšiť recykláciu odpadu z domácností najmenej na 50 percent.

Vláda by mala schváliť návrh delegácie, a to na 21. konferenciu zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy a 11. zasadnutie zmluvných strán Kjótskeho protokolu, ktoré sa budú konať v Paríži od 30. novembra do 11. decembra.

“Zmena klímy je jednou z najväčších globálnych výziev súčasnej environmentálnej politiky. Jej nepriaznivé sociálno-ekonomické dopady a vplyvy na životné prostredie sú stále dôraznejšie a vyžadujú si aktívne riešenie a spoluprácu krajín tak v oblasti znižovania emisií, ako aj v oblasti adaptácie na zmenu klímy,” napísal v predkladacej správe envirorezort. Na podujatiach by sa podľa navrhnutého materiálu mali zúčastniť zástupcovia ministerstva životného prostredia, ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, ministerstva financií, ministerstva hospodárstva, ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

Ministri by mali schváliť aj ďalšie návrhy účastí slovenských delegácií. Vláda by mala schváliť pracovnú cestu premiéra Roberta Fica na zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Tento summit by sa opäť mal venovať hlavne migrácii, lídri členských štátov Únie by však mohli hovoriť aj o referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

Ministri by takisto mali schváliť návrh slovenskej delegácie na 38. zasadnutie Generálnej konferencie UNESCO, ktoré bude od 3. do 18. novembra v Paríži. Slovenskú delegáciu by mal podľa návrhu viesť minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a zúčastniť by sa na nej mali aj minister školstva Juraj Draxler, veľvyslankyňa a stála delegátka SR pri UNESCO v Paríži Klára Novotná a predseda Slovenskej komisie pre UNESCO Ľudovít Molnár.