Domáce Spoločnosť Koronavírus Politika Top

Vinobrania a vianočné trhy možno tento rok nebudú. Pre koronavírus

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Po takmer dvoch mesiacoch sa zišli opäť. A opäť pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na Slovensku. Odborníci, ministri, štátni tajomníci aj premiér na Ústrednom krízovom štábe rokovali o témach, ktoré včera otvorilo konzílium epidemiológov.

Po rokovaní krízového štábu pred novinárov predstúpil minister vnútra Roman Mikulec. Ako uviedol, štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom na Slovensku a na prípadný príchod druhej vlny pandémie. V štábe rokovali o úlohách pre jednotlivé rezorty, ktoré úzko súvisia s pandemickým plánom.

“Chceli sme zhodnotiť všetky skúsenosti, ktoré sme načerpali doposiaľ, aby sme boli do budúcna čo najlepšie pripravení, ak by bolo potrebné použiť jednotlivé opatrenia,” povedal minister. Na rokovaní sa otvorila aj otázka zabezpečenia ochranných pomôcok pre domovy sociálnych služieb (DSS) a debatovalo sa aj o spolupráci s mestami, obcami či vyššími územnými celkami v tomto smere. “V utorok neboli v rámci ústredného krízového štábu prijaté nijaké opatrenia. Využili sme čas na prípravu ďalších krokov a postupov,” spresnil.

Na rokovaní štábu sa zúčastnil aj prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček a prezident združenia SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. V štábe predniesli požiadavku, aby sa späť vrátila možnosť testovania na COVID-19 klientov DSS, ktorí prichádzajú z nemocníc. Minister vnútra potvrdil, že tento návrh eviduje a bude sa ním zaoberať na najbližšom zasadnutí konzília odborníkov. “Prehodnotia to z odborného hľadiska, či takéto opatrenie je potrebné,” uviedol Mikulec.

Dožinky a trhy sú nebezpečné

Rybníček požiadal, aby sa ÚMS a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) stali členmi pandemickej komisie. Zastúpenie miest a obcí tam totiž podľa jeho slov nebolo. Upozornil, že pandémia nového koronavírusu sa na Slovensku neskončila, chorých pribúda a začína to byť lokálnym problémom. “Pandemická komisia zrejme nebude už prijímať opatrenia pre celé Slovensko, ale budú sa prijímať tam, kde vzniknú ohniská, a tie sú vždy v mestách či obciach,” uviedol Rybníček. Pandemická komisia by podľa neho mala urobiť plán, podľa ktorého bude samosprávam jasné, ako postupovať v prípade zhoršenia situácie s COVID-19. Viskupič podotkol, že diskutovali aj o potrebe predzásobenia sa ochrannými pomôckami v DSS a iných inštitúciách i o úlohe Správy štátnych hmotných rezerv SR, miest, obcí a vyšších územných celkov v tomto smere. “Chceme vedieť, kto má čo nakupovať, aby si niekoľko verejných rozpočtov nekonkurovalo,” vysvetlil.

Ústredný krízový štáb rokoval aj o organizovaní veľkých podujatí v mestách a obciach, ako sú napríklad dožinkové slávnosti, jarmoky či vianočné trhy. “Dnes nám jednoznačne členovia štábu aj hlavný hygienik SR odporučili tieto akcie, pokiaľ nie sú kontrolované a mohlo by sa tam zísť veľké množstvo ľudí, radšej neorganizovať. Môžu byť totiž pre obyvateľov veľmi nebezpečné,” povedal Rybníček. Otázne podľa neho je aj to, či budú vôbec vo viacerých mestách a obciach organizovať vianočné trhy.

Rokovanie po takmer dvoch mesiacoch

Ústredný krízový štáb zasadol naposledy 19. mája tohto roku. Následne ho nahradilo konzílium odborníkov – epidemiológov, ktoré rozhodovalo o tom, aké opatrenia sa uvoľnia a aké ešte ostanú v platnosti. Posledné veľké uvoľňovanie nastalo 9. júna a doznievalo počas celého mesiaca. Deti mohli ísť do školy, postupne sa obmedzilo nosenie rúšok v exteriéri, zrušili sa vyhradené hodiny pre dôchodcov aj obmedzenie vyhradenej plochy prevádzky na jedného zákazníka.

Vyzeralo to tak, že koronavírus máme pod kontrolou. Všetko sa ale zmenilo nástupom letných prázdnin, kedy začali rapídne stúpať denné prírastky nakazených. Najviac za posledné obdobie pribudlo pacientov v stredu 8. júla – a to 53. Už vtedy premiér avizoval sprísňovanie opatrení. V pondelok následne mimoriadne sedela vláda aj konzílium odborníkov. Dnes o tretej hodine popoludní zasadol po dlhom čase aj Ústredný krízový štáb.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Matovič ešte v pondelok na rokovaní vlády presadil zvýšenie pokuty pre tých, ktorí nebudú dodržiavať nariadenia Úradu verejného zdravotníctva. Tá narástla z 1 650 eur na 5 000 eur. Tiež schválili, aby si ÚVZ mohol vyžiadať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia – respektíve z nebezpečných krajín. A to bez súhlasu klienta. Takto bude Úrad môcť kontrolovať, či človek, ktorý sa vrátil z rizikovej krajiny, sa nahlásil na príslušný regionálny úrad, bol v izolácii a na piaty deň mu bol spravený test na koronavírus. Na rade je teraz parlament.

Po novom sa na zoznam menej bezpečných krajín zaradí Veľká Británia. Zo zoznamu bezpečných krajín ani napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii však nevypadáva žiadna. Okrem Británie takéto rozhodnutie spravilo konzílium aj pre Taiwan, Macao a Hongkong. Ide o krajiny, ktoré sú podľa Európskej únie bezpečné a je iba na rozhodnutí každého štátu, či zoznam príjme celý, alebo len jeho časti. Slovensko tak zatiaľ robí po častiach.

Zatiaľ konzílium rozhodlo o tom, že pre spaľujúce teplo nebude povinnosťou nosiť v exteriéri rúška. Mať rúško je však stále povinné v interiéri či MHD. Rovnako sa zatiaľ nezavádza ani povinná štátna karanténa či domáca karanténa cez aplikáciu eKaranténa.

Mohlo by vás zaujímať