Domáce Kauzy Top

VIEME PRVÍ Po policajnej razii v súvislosti s D4R7 skončil v cele aj podnikateľ blízky Bašternákovi

BRATISLAVA – Situácia okolo výstavby D4R7 sa poriadne zamotáva. Ako Glob.sk informoval dnes prvý, polícia od rána vykonáva veľkú raziu. Akcia sa týka firiem a osôb, ktoré sa podieľajú na výstavbe bratislavského nultého obchvatu. Podľa našich informácií v putách skončili štyri osoby. Medzi zadržanými má byť aj človek blízky podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, či známy odpadkový kráľ z mafiánskych zoznamov.

 

Polícia od skorých ranných hodín zasahuje v Bratislave a okolí v súvislosti s podozreniami okolo výstavby D4R7. Tie preveruje polícia už od leta minulého roka. V prípade je začatých niekoľko trestných stíhaní vo veci. Podľa informácií Glob.sk pribudlo k už prebiehajúcemu stíhaniu vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi aj trestné stíhanie vo veci ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Podstata celej veci totiž spočíva v navážaní kontaminovanej zeminy zo skládok pod obchvat. Situácia je vraj až natoľko vážna, že hrozí pozastavenie výstavby a výkopové práce na odstránenie poškodeného podkladu.

Policajné komando nabehlo dnes ráno v tejto veci do sídiel firiem aj k osobám, ktoré za situáciou na D4R7 stoja. V cele policajného zaistenia skončil aj vplyvný podnikateľ v stavebnom biznise Andrej Brna, ktorý má blízko k odsúdenému Ladislavovi Bašternákovi. V minulosti spolu stáli za výstavbou najväčšieho outletu iba pár desiatok kilometrov od Bratislavy. V jednej z firiem, ktoré sa podieľali na budovaní obchodného centra – One Fashion Outlet 1, s.r.o. – figuroval Andrej Brna spolu s podnikateľom Bašternákom podľa výpisu z Obchodného registra od roku 2013 do decembra 2015. Brna je navyše zaťom policajného pridelenca v Chorvátsku Mariana Slobodníka, ktorý bol pred Milanom Lučanským v hre o kreslo policajného prezidenta. Práve spojenie jeho rodiny s Bašternákom mu v máji 2018 zlomilo krk a funkciu napokon nedostal.

Brnu polícia podľa našich informácií eviduje ako človeka, ktorý má riadiť biznis spoločnosti D4R7 Construction. Za konzorciom stoja oficiálne Španieli a Rakúšania. V cele skončil aj manažér D4R7 Construction, s.r.o. Javier H.. Na Brnu je napojený aj ďalší človek, ktorého polícia dnes po razii odviedla. Má ísť o Daniela D., ktorý stojí za spoločnosťou Visionary Fields. Tá má zabezpečovať pod obchvat ťažbu nelegálnych štrkopieskov. Konateľom v spomínanej eseročke je okrem neho aj otec Andreja Brnu, Peter.

Repete

Posledným zaisteným pri dnešnej razii je známy podnikateľ v odpadovom hospodárstve Michal Grebeči. Toho už polícia kvôli podozreniam z nelegálnej ťažby štrkopieskov a nakladania s odpadmi zbalila v októbri 2018. Vtedy ho ale z cely po niekoľkých hodinách prepustili bez obvinenia. V minulosti pracoval pre známu odpadkovú spoločnosť Vassal-EKO. Po nezhodách s majiteľom Michalom Kováčom sa rozhodol začať podnikať s odpadmi na vlastnú päsť, neskôr proti svojmu bývalému kolegovi dokonca svedčil, jeho obvinenia sa nepotvrdili. Podľa výpisu z obchodného registra v novembri 2017 vstúpil do spoločnosti NDD, ktorá sa venuje likvidácii odpadov. Na trhu sa šepká, že Grebeči robí biznis nie celkom legálnym spôsobom. Stáť má za niekoľkými čiernymi skládkami v okolí Bratislavy a v pozadí viacerých firiem – vrátane spoločnosti Abask recycling. Aj do jej sídla dnes polícia nabehla.

Michal Grebeči sa v minulosti pohyboval v spoločnosti ľudí zo slovenského podsvetia. Osoba s rovnakým menom aj adresou trvalého pobytu sa nachádza na tzv. mafiánskych zoznamoch – konkrétne ako súčasť zločineckej skupiny “Jakšíkovci”.

Polícia informácie oficiálne zatiaľ nekomentuje.

Galéria
Michal Grebeči – odpadkový kráľ – má stáť v okolí Bratislavy za viacerými nelegálnymi skládkami. Zdroj: Archív
Nevhodný základ diaľnice by mohol pri záťaži spôsobiť prepadnutie a poškodenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nevhodný základ diaľnice by mohol pri záťaži spôsobiť prepadnutie a poškodenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa informácií Glob.sk sa ako podklad pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Polícia zaisťuje dôkazy a dokumenty, ktoré súvisia s výstavbou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Skládka zeminy a stavebného dopadu D4R7 v Petržalke – Slnečnice. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa informácií Glob.sk sa ako podklad pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Policajné komando nabehlo do sídla spoločnosti D4R7 Construction, s.r.o. v bratislavskom Novom meste. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next