Domáce Politika Top

VIEME PRVÍ Kiska tisícovú pokutu zaplatiť nechce. Obrátil sa na Ústavný súd

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bývalý prezident Andrej Kiska pokutu, ktorú mu ešte v máji tohto roka udelil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, zaplatiť nechce. Podľa našich informácií sa bývalá hlava štátu preto obrátila na Ústavný súd. Dôvodom pokuty je pohľadávka, ktorú má mať exprezident voči rodinnej firme KTAG. Kiska však existenciu takýchto záväzkov od začiatku odmieta.

 

To, že sa dnes už bývalý prezident obrátil na Ústavný súd nám potvrdil aj podpredseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Róbert Puci. Výbor o tom informoval právny zástupca Andreja Kisku.

Pokuta vo výške troch platov

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ešte v máji na svojom zasadnutí rozhodol, že Kiska má zaplatiť pokutu vo výške svojich troch platov. Ako vtedy informoval člen výboru Ondrej Dostál, dôvodom pokuty malo byť, že vtedajší prezident „nepriznal záväzok voči spoločnosti KTAG.“

Hlava štátu podľa zákona dostáva odmenu vo výške 4-násobku poslaneckého platu. Tá bola do konca minulého roka na úrovni 7844 eur. Po odmrazení platov mal však od januára vzrásť na 11 808 eur mesačne.

Otázne faktúry

Ako v tom čase vysvetlil podpredseda výboru Róbert Puci, konali na základe stanovísk, ktoré dostal od finančnej správy, firmy KTAG, ale aj samotného Andreja Kisku. “Vychádzali sme zo sumáru toho všetkého. Aj daňový úrad, aj KTAG uviedli vo svojich stanoviskách, že firma hradila faktúry za prezentáciu osoby Andreja Kisku,” uviedol Puci. Na základe daňových kontrol dostal podľa neho výbor informácie, kedy a v akej sume boli faktúry vystavené, ako aj to, kedy boli uhradené. “Došlo k vzniku určitého záväzku, ktorý nám nikto nechcel vysvetliť,” povedal ešte v máji Puci. Podľa neho z právneho hladiska firma KTAG vyplácala za Andreja Kisku faktúry, ale nikto im oficiálne neuviedol, na základe akého právneho aktu ich za neho platili, ani to, ako prišlo k ich vyrovnaniu.

Andrej Kiska sa kvôli svojej pokute obrátil na Ústavný súd. Zdroj: TASR

Kiska hovoril o politickom rozhodnutí

Kiska dlhodobo záväzky k firme KTAG odmietal. Uviedol to aj v stanovisku, ktoré poskytol výboru. Podľa neho bolo jeho oznámenie o majetkových pomeroch úplné a obsahovalo všetky požadované náležitosti.

Krátko potom, ako dostal pokutu sa prostredníctvom svojho vtedajšieho hovorcu vyjadril, že „nikdy nemal záväzok voči KTAG, čo je verejne dostupná informácia v registri účtovných závierok. Ide teda o čisto politické rozhodnutie.” 

Existenciu záväzkov odmietala aj rodinná firma Kiskovcov, v ktorej bol konateľom pred vstupom do politiky aj Andrej Kiska.

Galéria
Kiska vymenoval predsedu súdu Ivana Fiačana. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next