Domáce Politika Top

VIEME PRVÍ Guvernér NBS Makúch sa chystá abdikovať. Kažimírovi sa uvoľní stolička

Guvernér NBS Jozef Makúch najbližšie hodiny zrejme abdikuje, na jeho stoličku má ísť Peter Kažimír. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – A je to tu! O čom sa šepkalo v kuloároch už takmer rok, by sa malo stať skutočnosťou. Podľa informácií Glob.sk by sa mala už v najbližších hodinách uvoľniť stolička guvernéra Národnej banky Slovenska. Jozef Makúch sa vraj chystá abdikovať zo svojej funkcie. 

 

Jozef Makúch šéfuje Národnej banke Slovenska od roku 2010, kedy ho vymenoval na návrh vlády prezident Ivan Gašparovič. O päť rokov neskôr bol dotyčný menovaný opätovne na ďalších šesť rokov. Funkcia by mu mala oficiálne skončiť v roku 2021. Už dlhšiu dobu sa ale šepká, že sa z NBS poberie o niečo skôr. On sám to na verejnosti už pripustil. Odísť pred uplynutím funkčného obdobia chce vraj pre dobro samotnej banky.  „Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické,“ vyhlásil Makúch pre média pred mesiacom.

Na jeho stoličku si totiž robí zálusk minister financií a podpredseda Smeru-SD Peter Kažimír. Podľa Makúcha by bol vhodným a dobrým kandidátom. Vzhľadom na silu koalície v parlamente, je pravdepodobné, že ho parlament do funkcie zvolí. Následne ho musí menovať prezident. Podľa informácie Glob.sk Kažimír už má tichú dohodu aj s Andrejom Kiskom.

Samotný financmajster svoj záujem o NBS oficiálne nepotvrdil. Jeho stranícky šéf Robert Fico ale aj premiér Peter Pellegrini sa však už netaja tým, že Kažimír chce z vlády odísť a to na stoličku guvernéra.

O stanovisko k aktuálnej situácii sme požiadali aj Národnú banku Slovensku aj ministerstvo financií. “Funkčné obdobie  guvernéra NBS je zo zákona 6 rokov, t. j. funkčné obdobie p. Makúcha je do 12.1. 2021. V prípade zmien bude informovať Bankovú radu NBS,” reagovala hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčanyiová. Ministerstvo financií to komentovať odmietlo.

Peter Kažimír prišiel do politiky zo súkromného sektora. V roku 2006 z neho Smer urobil štátneho tajomníka na ministerstve financií, ktoré v tom čase riadil Ján Počiatek. Po voľbách v roku 2012 zasadol na stoličku ministra financií, kde sedí dodnes. Robert Fico Kažimírovi časom natoľko dôveroval, že ho v roku 2010 posunul aj do vedenia strany. Podpredseda Smeru-SD však v súčasnosti údajne patrí do skupiny ľudí, ktorí nesúhlasia so všetkým, čo sa v strane deje. Bližšie má mať k premiérovi Petrovi Pellegrinimu ako k Robertovi Ficovi.

Jozef Makúch najbližšie hodiny vraj odstúpi z funkcie guvernéra NBS. Zdroj: TASR – Michal Svítok