Bratislava Domáce Politika Regióny Top

VIEME PRVÍ Danko napadne výsledky volieb v Bratislave na Ústavnom súde. Vallo podľa neho obišiel zákon

Andrej Danko sa obráti kvôli Matúšovi Vallovi na Ústavný súd. Zdroj: TASR/koláž

BRATISLAVA – Tak toto nečakal. Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo sa ešte zapotí. Podľa informácií Glob.sk právnici SNS už pripravujú podanie na Ústavný súd. Národniari chcú napadnúť voľby v hlavnom meste. Vallo podľa nich porušil vo voľbách pravidlá. Podľa zákona o voľbách do samospráv obcí môžu kandidovať buď nezávislí kandidáti, alebo kandidáti za jednotlivé politické strany. Vallo kandidoval ako kandidát dvoch politických subjektov a Teamu Vallo. SNS v tom vidí problém.

19:56 Aktualizované o reakciu Matúša Valla.

Matúš Vallo sa prezentoval ako kandidát troch subjektov. Oficiálne bol kandidátom Progresívneho Slovenska a Spolu. Sám sa však hlásil ku koalícii Team Vallo, Progresívne Slovensko a Spolu. Team Vallo o sebe hovorí ako o otvorenej občianskej platforme. Z tejto skupiny ľudí sa dokonca až 12 kandidátov prebojovalo aj do mestského zastupiteľstva. Nejde pritom o štandardnú politickú stranu.

Národniari si dali k tomuto postupu vypracovať právnu analýzu. Podľa predsedu SNS Andreja Danka došlo k porušeniu zákona. Rozhodnúť o tom by mal Ústavný súd. “Pripravujeme podanie na Ústavný súd, kandidovať môžu buď nezávislí kandidáti, alebo politické strany, nie občianske platformy. Na najbližšej koaličnej rade o tom budem informovať aj svojich koaličných partnerov a požiadam ich o podporu,” uviedol Danko pre Glob.sk. Napadnúť výsledky volieb je možné do desiatich dní od zverejnenia výsledkov volieb.

Zdroj: vallo2018.sk

 

Zaujímavý prípad 

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány tvrdí, že v každom prípade to môže byť veľmi zaujímavý a ako precedens významný prípad. “V prípade, že Ústavný súd zruší výsledok volieb v Bratislave, alebo vyhlási voľby za neplatné, išli by nové voľby,” vysvetľuje Bárány. V tých by bolo následne potrebné to, čo Ústavný súd označí za protiústavné napraviť, respektíve sa tomu úplne vyhnúť. 

Danko: Dostal som podnety od občanov

Predseda parlamentu Andrej Danko dnes prostredníctvom tlačovej správy informoval, že sa stretol s predsedom štátnej volebnej komisie Eduardom Báránym a zapisovateľkou štátnej volebnej komisie Evou Chmelovou. “Poďakoval sa im za organizáciu a priebeh komunálnych volieb. Na základe spoločnej debaty sa zhodli na tom, že treba nastaviť presnejšie volebné pravidlá.” 

V správe sa taktiež uvádza, že podľa slov predsedu volebnej komisie existuje podozrenie, že niektorí kandidáti nedodržiavali finančné limity, alebo že si vymýšľali fiktívne zamestnania. Obdobnú problematiku mal mať po víkendových komunálnych voľbách na stole aj Danko. „Dostal som od občanov podnety ohľadom viacerých zvolených primátorov. Tieto platformy totiž nespĺňajú parametre regulérnych politických strán, ale ani nezávislých kandidátov. Zistíme, kto urobil chybu,“ vysvetlil Danko. 

Predseda Národnej rady tiež nevylučuje, že zriadi komisiu, ktorá sa tým bude zaoberať a verí, že nepresné pravidlá, ktoré vyvolali po víkendových voľbách nejasnosti, budú čoskoro upravené novou úpravou zákona. “Očakáva preto podnety od príslušných inštitúcií. Sám bez spoločenskej zhody nebude iniciovať žiadne konania,” uvádza sa v správe. 

Vallo: Dankovi sa nepáči výsledok volieb

So žiadosťou o stanovisko sme sa ihneď po oboznámení sa s krokmi predsedu parlamentu obrátili aj na novozvoleného bratislavského primátora. Odpoveď sme dostali dnes o 19:31 hod. “Naše kandidátne listiny schválili všetky okrskové volebné komisie aj Štátna komisia pre voľby a kontrolu politických strán. Od podania listín až do volieb existovala možnosť, aby ktokoľvek tieto listiny namietal, čo ani pán Danko neurobil a napáda ich až teraz, keď sa mu nepáči výsledok volieb v Bratislave,” uvádza sa v stanovisku.

“Všetci naši kandidáti boli na kandidátnej listine koalície Progresívne Slovensko / Spolu-občianska demokracia. Použitie údaju Team Vallo na kandidátnej listine sme ešte v júli 2018 konzultovali s ministerstvom vnútra a z ich odpovede vyplýva, že sa jedná o údaj na kandidátnej listine, za ktorý zodpovedá sám kandidát. Tento údaj nebol údajom o straníckej príslušnosti kandidáta, ale údajom o tom, akej činnosti sa kandidát v čase kandidatúry venuje – čo bola činnosť pre Team Vallo,” vysvetľuje nový primátor Bratislavy.

Nikto z voličov nebol podľa neho uvedený do omylu. “A máme za to, že predseda Národnej rady SR sa svojim podaním len snaží nájsť formalistický výklad zákona, ktorým by poprel demokraticky prejavenú vôľu ľudí vo voľbách.”