Domáca Domáce Ekonomika Politika Top

VIEME PRVÍ Bývalý šéf daniarov František Imrecze získal lukratívny post v zahraničí

Františšek Imrecze. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Do roka a do dňa v novej funkcii. Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze presne rok od svojej rezignácie obsadí novú lukratívnu pozíciu. Podľa informácií Glob.sk sa bývalý šéf daňovákov úspešne uchádzal o vysoký post v Európskej organizácii daňových správ IOTA. Do funkcie má nastúpiť 1. októbra tohto roka a to na obdobie troch rokov.

 

Informáciu o novej pozícii nám potvrdil aj samotný František Imrecze. „Ide o pozíciu IOTA Executive Secretary, teda výkonný tajomník IOTA“ uviedol. Prejsť musel trojkolovým výberovým konaním. V prvom kole sa o túto pozíciu uchádzalo 12 kandidátov. V poslednom kole výberového procesu sa rozhodovalo medzi dvomi kandidátmi tajnou voľbou. Hlasovali všetci členovia valného zhromaždenia IOTA, teda 44 krajín. „Každá krajina mala jeden hlas, mne vyjadrilo podporu 25 krajín. Francúzsky diplomat získal 17 hlasov,“ dodal Imrecze.

Vyskúšal si aj post prezidenta

IOTA je medzinárodná nezisková organizácia zaoberajúca sa daňovými politikami so sídlom v maďarskej Budapešti. Vznikla v roku 1996 a Slovensko je jednou zo siedmich zakladajúcich krajín. Imrecze si už pôsobenie na vysokom poste v IOTA vyskúšal v čase, keď sme organizácii predsedali. Od júna 2017 do júna 2018 zastával post prezidenta. Oficiálne totiž jednotlivé krajiny v tejto inštitúcií zastupujú práve šéfovia finančných a daňových správ.

Imrecze ako výkonný tajomník bude mať na starosti predovšetkým efektívne riadenie výkonného sekretariátu. Jeho úlohou bude okrem iného zabezpečovať, aby organizácia prinášala pre svojich členov praktickú pridanú hodnotu vo všetkých aspektoch daňových systémov a daňovej politiky. Úlohou výkonného tajomníka je aj reprezentovať IOTA navonok a rozvíjať spoluprácu.

Nejde však o najvyšší post v rámci hierarchie. Nad tajomníkom stojí ešte výkonný výbor, ktorý je riadený aktuálnym prezidentom IOTA. Najvyšším orgánom je následne už spomínané valné zhromaždenie, ktoré tvorí všetkých 44 členských krajín.

Imrecze zdôrazňuje, že jeho úlohou nebude oficiálne zastupovať Slovensko. „V mojom prípade sa nejedná o zastúpenie SR v IOTA. SR zastupuje v IOTA prezident Finančnej správy,“ ozrejmil.

Františka Imreczeho nahradí v čase, keď stále na čele finančnej správy. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Ustál viacero škandálov

Imrecze sa novej funkcie zhostí presne rok odkedy odišiel z čela Finančnej správy. Tam pôsobil od mája 2012. Nastupoval v čase kolapsu informačného systému, situáciu sa mu však podarilo stabilizovať. Daniari sa zároveň mohli pod jeho vedením pochváliť efektívnejším výberom daní a cla, na čom mal nemalý podiel boj s daňovými podvodmi napríklad pôsobením takzvanej daňovej kobry.

Ustáť sa mu podarilo aj viacero škandálov. Na jeseň 2017 musel ako prezident finančnej správy vysvetľovať, ako došlo k úniku daňových informácií týkajúcich sa firmy vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Citlivé dokumenty z účtovníctva spoločnosti KTAG totiž skončili vo viacerých médiách. Prezident Kiska vtedy podozrieval z úniku finančnú správu.

Svoj koniec oznámil František Imrecze vlani v septembri na finančnom výbore. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Spontánny koniec

Osudnými sa mu nakoniec stali podozrenia z únikov na cle. Európsky úrad boja proti podvodom, OLAF, totiž pri vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do Európskej únie odhalil colné podvody v celkovej hodnote 2,2 miliárd eur. Približne 300 miliónov eur sa malo týkať tovaru vstupujúceho do Únie práve cez Slovensko. Imrecze síce argumentoval tým, že za všetkým sú nové pravidlá, ktoré OLAF zaviedol a problémy nemá len Slovensko, funkciu však nakoniec položil. Urobil tak spontánne na zasadnutí finančného výboru v septembri minulého roka. Zaskočil tým aj vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra. Z čela finančnej správy odišiel k 1. októbru 2018. O svojom ďalšom profesijnom smerovaní v tom čase nechcel špekulovať.

V hre post ministra financií boli dlho dve mená – Ladislav Kamenický a František Imrecze. Novým ministrom sa stal nakoniec Kamenický. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Za ministra ho nechceli

Krátko po odchode Imreczeho z funkcie, oznámil svoj koniec aj minister financií Peter Kažimír. Ten sa rozhodol z politiky odísť do Národnej banky Slovenska. Jedným z horúcich adeptov na stoličku financmajstra bol práve František Imrecze. V Smere jeho meno presadzoval najmä Robert Fico. Narazil však na odpor premiéra Petra Pellegriniho ako aj odchádzajúceho ministra Kažimíra. Obaja chceli do funkcie obsadiť vtedajšieho šéfa finančného výboru Ladislava Kamenického. Ten sa napokon šéfom financií v máji tohto roku aj stal. Približne v tom čase sa Imrecze rozhodol, že podá prihlášku na post výkonného tajomníka IOTA.