Domáce Spoločnosť Top

VIDEOREPORTÁŽ Na vlastnej koži: Pozreli sme sa na to, ako funguje nelegálny trh s liekmi

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Získať liečivá, ktoré by mal predpísať len špecialista, by malo byť podmienené zdravotnou prehliadkou a špecializovanými vyšetreniami. Ako sa však ukázalo, nie vždy sa pacientom chce tráviť dlhé hodiny v čakárni, len aby dostali predpis. Iní zasa vedia, že niektoré lieky by od svojho lekára nemuseli len tak ľahko dostať. Preto mnoho z nich využije radšej komfortnejšiu, no o to nebezpečnejšiu cestu. Výdobytok dnešnej doby – internet – totiž ponúka množstvo rád, ale aj možností, ako sa liečiť sám. Redakcia Glob.sk si na vlastnej koži vyskúšala, čo všetko obnáša zaobstaranie si lieku na predpis bez predpisu. Podarilo sa nám dostať k liečivám, ku ktorým by ste sa v lekárni za žiadnych okolností bez potrebného papiera od lekára nedostali. 

 

Pár klikov a týždeň čakania. Presne toľko úsilia nás stálo dopátrať sa k liekom ako Xanax či Viagra, ktoré by mali byť pre pacientov dostupné len po predpísaní receptu. Na slovenských stránkach sa však skrýva množstvo pofiderných predajcov, reklamných inzerátov a internetových lekární, ktoré ponúkajú lieky na predpis bez predpisu. ,,Liek viazaný na predpis žiadna internetová lekáreň cez internet nesmie ponúkať,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Bezpečný predaj overených liekov môže zabezpečiť kamenná lekáreň, ale aj tá internetová, pokiaľ je označená logom Európskej únie a má povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva pritom nemá technické možnosti na to, aby mohli identifikovať nelegálneho predajcu a následne ho regulérne potrestať.

Podľa ministerstva zdravotníctva je potrebné nákup liekov na predpis z nelegálnych zdrojov nahlásiť polícií. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nedoužívané lieky patria do lekárne

Najčastejšie s liekmi kšeftujú ľudia, ktorí ich nedoužívali a končí im expirácia. Nepotrebné lieky by však nemali končiť v komunálnom odpade či v kanalizácii, ale mali by byť opäť vrátené do rúk lekárnikom. Lekárne sú povinné takéto lieky prevziať a uschovať ich do zabezpečených nádob, ktoré odovzdajú špecializovaným spoločnostiam na likvidáciu.

Nepotrebná lieky by mali pacienti vrátiť do lekárne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predávkovanie, závislosť či smrť

Pri nákupe liekov cez internet hrozí viacero scenárov. Pacient svoju diagnózu nemusí vôbec liečiť, dokonca si môže naordinovať nesprávne liečivá a tým sa mu môže zhoršiť zdravotný stav. ,,V hraničných prípadoch hrozí predávkovanie, otrava, vznik závislosti, zdravotné komplikácie či dokonca smrť,” doplnila pre Glob.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

To, ako sme sa dostali k nepovoleným liekom bez predpisu, si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži. Niektoré liečivá prišli do redakcie až z Indie.

*Máte podobné skúsenosti? Pokúšal sa vám niekto predať liek nelegálnou cestou? Kontaktuje redakciu Glob.sk na redakcia@glob.sk.