Domáce GPlus Servis Spoločnosť Top

VIDEOREPORTÁŽ Darcov krvných doštičiek pre chorých ľudí je málo. Pozrite sa, ako prebieha ich odber

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nie každý má to šťastie stráviť so svojou rodinou bezstarostne celý život. To, že má niekto zdravie, si častokrát uvedomí až vtedy, keď ho stratí. Ale ako pomôcť práve tým, ktorí majú svoje zdravie naštrbené a chcú sa opäť vrátiť do normálneho života? Dokonca aj vy môžete zachrániť hneď niekoľko životov, pretože nikdy neviete, kedy pomoc budete potrebovať práve vy. Pozrite sa s nami, ako.

 

Choroba si nevyberá a rakovina už vôbec. Nevieme dňa a ani hodiny, kedy môže zasiahnuť. Veta typu: ,,Toto sa mne nemôže nikdy stať,” preto nie je v tomto prípade na mieste. Onkologickí pacienti mnohokrát trpia ochoreniami krvotvorby a pre ich ďalší život sú nevyhnutné krvné doštičky. Tým ale chemoterapia, ktorá im je naordinovaná a niekedy trvá celé mesiace, vážne ubližuje a znižuje ich počet. A práve preto potrebujú onkologickí pacienti pomoc od zdravých jedincov.

Darcov krvných doštičiek je však stále málo, ale pacientov je veľa. Ich odber a skladovanie sa od krvi výrazne líši. Krvné doštičky musia byť uschované v špeciálnom sklade a za neustáleho pohybu sú premiešavané, aby sa zabránilo ich zrážaniu, čo je ich prirodzená vlastnosť. Sú jedinečné aj v tom, že sa musia k pacientovi dostať najneskôr do piatich dní. Preto sú pravidelní darcovia nesmierne dôležití. Pokiaľ máte strach, že zákrok môže byť bolestivý, hoďte obavy za hlavu. Dve pichnutia do žily dnes už zvládne aj malé dieťa. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa môžete stať pravidelným darcom krvných doštičiek, a čo všetko to obnáša, spustite si nasledujúcu reportáž. Darovať však nemôže každý.  Presvedčiť sa na vlastné oči, čo všetko musia podstúpiť darcovia, sa redakcia Glob.sk vybrala do Národného onkologického ústavu v Bratislave.