Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Zvukový útok na amerických diplomatov. Nasadili na nich Kubánci svrčkov?

Na ilustračnej snímke je náš svrček poľný. (wikipedia).

HAVANA – Tajuplné zvuky spôsobovali počas posledných dvoch rokov roztržky medzi USA, Kanadou a Kubou. Ostrovný štát čelil obvineniam z “akustických útokov” na diplomatov, ktorí tam boli vyslaní. Teraz sa zdá, že záhada otravných zvukov, ktoré spôsobili niektorým ľuďom dokonca aj zdravotné problémy, je vyriešená. Na vine má byť svrček.

 

Tajomné ochorenia amerických a kanadských diplomatov vystavili vzťahy medzi štátmi veľkej skúške. Pacienti sa sťažovali na problémy so sluchovými orgánmi, stratou rovnováhy a dokonca aj sluchu. Hneď sa objavili špekulácie, či za “útokmi” nie je tajná zbraň kubánskej spravodajskej služby. Ďalšou teóriou bolo, že nepríjemné infrazvukové vlny vyvolávalo pokazené odpočúvacie zariadenie.  Skutočná príčina však zostávala dlho záhadou.

Dvaja vedci teraz prišli s celkom jednoduchým vysvetlením nepríjemných zvukov. Analýza audionahrávky odhalila, že ide o milostné volanie svrčkov, ktorí sa chcú páriť.

Vedci: Zvuk svrčka je počuť aj v idúcom dieselovom aute

Vinníkom je konkrétne západoindický svrček (Anurogryllus celerinictus), zistili vedci Alexander Stubbs z Kalifornskej univerzity a Fernando Montealegre-Z z Lincolnovej univerzity v Anglicku. Najmä samčeky spôsobujú veľký hluk. “Sú neuveriteľne hlasné,” povedal Stubbs pre The New York Times. “Počuť ich môžete aj v dieselovom vozidle, keď idete rýchlosťou 40 míľ za hodinu (približne 64 km/h),” zistili vedci z Kostariky.

Umiestili svrčkov do blízkosti diplomatov zámerne?

Môžu nové odhalenia zmierniť diplomatické napätie medzi dotknutými krajinami? Obaja vedci totiž nevylúčili vo výskume možnosť “zvukového útoku”. Páchatelia totiž mohli živočíchov umiestniť do blízkosti diplomatov zámerne. Okrem toho by mohli mať zdravotné problémy aj iný pôvod.