Domáce Šport Top

VIDEO Zvláštne rozhodnutie generality slovenského futbalu. Reprezentácia v Bratislave skončila

Kvalifikačný duel EURO 2020 nebude v Bratislave na Tehelnom poli, ale v Trnave. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – To, čo si už vrabce na streche čvirikali, je skutočnosťou. Slovenská futbalová reprezentácia sa sťahuje z Tehelného poľa a z hlavného mesta. Svoj hlavný stan si opäť rozloží v Trnave. Dôležitý, možno aj postupový, kvalifikačný duel o postup na EURO 2020 s Azerbajdžanom nebude totiž v Bratislave, ale v Trnave.

Vášne, špekulácie, pochybnosti a komentáre rôzneho druhu tak majú zelenú. Podobne ako pred majstrovstvami sveta v hokeji, kedy zväz nezmyselne posunul reprezentáciu do Košíc. Aj keď si to funkcionári pekne mediálne obalili do chrumkavých rečičiek. Bola to vtedy aj teraz chyba. Jednoducho hrať stretnutie s Azerbajdžanom v Trnave a nie na novom Tehelnom poli nemá žiadnu logiku. Prečo? Menšia kapacita štadióna je prvým a hlavným dôvodom. Určite z pohľadu futbalových papalášov, ktorí chcú nielen fanúšikov na tribúnach, ale aj poriadne zarobiť.

Stačí si pripomenúť slová prezidenta zväzu Jána Kováčika po zápase s Paraguajom, ktorými sa snažil ospravedlniť vysokú cenu vstupeniek. “Treba však brať do úvahy aj cenu slovenského národného mužstva. Jeho hodnotu podčiarkuje nielen účasť na MS či ME, ale aj zloženie hráčskeho kádra i realizačného tímu a nie je možné ich kvality devalvovať akýmkoľvek spôsobom,” povedal Kováčik v rozhovore na portáli sport24.pluska.sk.

Futbalisti bratislavského Slovana v zápase play-off Európskej ligy s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Čiže rozmenené na drobné – vyššia cena vstupeniek, plus plný štadión znamená plný zväzový trezor a slušné odmeny pre mužstvo. No aj jednoduchý matematikár si vie spočítať, že Trnava má menšiu kapacitu ako Slovan, takže pokladník bude vyberať aj menšie vstupné. A tým pádom bude menší príjem. Zvláštna logika… Aj keď ako hlavný dôvod výberu stretnutia v Trnave je lepšia kvalita trávnika, ktorý bol podľa hráčov aj trénerov na Tehelnom poli katastrofálny. Oficiálna správa SFZ totiž znie takto:

“Slovenská futbalová reprezentácia odohrá záverečný kvalifikačný duel ME 2020 proti Azerbajdžanu 19. novembra 2019 o 20.45 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. Slovenský futbalový zväz síce pôvodne ohlásil ako dejisko tohto stretnutia Národný futbalový štadión, ale potom, ako na ňom odohral prípravný súboj s Paraguajom, ktorý bol zároveň aj testovacím, svoje rozhodnutie zmenili na základe toho, že kvalita trávnika nie je v ideálnom stave. Stretnutie s Azerbajdžanom sa teda 19. novembra o 20.45 odohrá v Trnave na Štadióne Antona Malatinského, ktorý hostil všetky domáce zápasy tejto kvalifikácie.”

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal v tričku s portrétmi slovenských futbalových reprezentantov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

No žiadne Wembley to v Bratislave nebolo, ale ani roľa na pestovanie zemiakov. Normálny slovenský ligový trávnik. Že chce hrať tréner Hapal s tímom kombinačne, útočne, efektívne aj efektne je pochopiteľné. Aj keď je otázne, či sa mu to podarí práve v Trnave… Ale mesiac pred stretnutím robiť radikálne rozhodnutia a vyhovárať sa na kvalitu hracej plochy v Bratislave je minimálne alibistické a účelové. Za mesiac by na Tehelnom poli z existujúceho trávnika urobili koberec do Wimbledonu. Opäť tu preto niečo smrdí zo zákulisia. Hrá sa tu s falošnými kartami.

Že by to boli nie ideálne vzťahy na úrovni Slovan – Slovenský futbalový zväz? Osobné averzie na trase Ivan Kmotrík – Ján Kováčik? Menej korektná atmosféra na tribúnach voči prezidentovi Kováčikovi? Nevýhodná zmluva prenájmu štadióna na Tehelnom poli? Kováčik to napokon aj naznačil, takisto po Paraguaji. “Snažíme sa udržať cenu vstupeniek na určitej hranici. A to aj napriek tomu, že na stretnutia na Národnom futbalovom štadióne budeme mať náklady vyššie ako tomu bolo na predchádzajúcich štadiónoch, na ktorých slovenská reprezentácia hrávala.” 

Slovenskí fanúšikovia v zápase 7. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko – Wales v Trnave 10. októbra 2019. FOTO TASR – Martin Baumann

Nuž nie je tu všetko s kostolným poriadkom. Reprezentácia nemá samozrejme povinnosť hrať v Bratislave, ale možno rozhodujúci kvalifikačný duel MUSÍ BYŤ na Národnom futbalovom štadióne. MUSÍ. Tu žiadne ale neplatí a nemá miesto. To si môže Ján Kováčik a spol myslieť a medializovať koľko chce. Slovan má najväčší štadión, najmodernejší, najlepší. Bratislava má najlepšiu logistiku aj fanúšikov, zo všetkých kútov Slovenska. Pri všetkej úcte k tým mimobratislavským. Je to hlavné mesto. Jednoducho je to iba ďalší lapsus generality slovenského futbalu po nevhodnej a nedôstojnej rozlúčke s trojicou bývalých reprezentantov Marin Škrtel, Adam Nemec a Tomáš Hubočan.