Domáce Kultúra Spoločnosť Top

VIDEO Zostali už iba spomienky. Príďte sa symbolicky rozlúčiť s legendárnym Ďuďom

Zdroj: FB HEX

BRATISLAVA – Len nedávno zasiahla fanúšikov skupiny Hex smutná správa. Vo veku 46 rokov po ťažkej chorobe zomrel spevák Peter ,,Ďuďo‘‘ Dudák. Už o hodinu sa uskutoční symbolická posledná rozlúčka. V priestoroch Starej Tržnice v Bratislave sa zídu nielen jeho priatelia, pozvaná je aj široká verejnosť. Miesto rozlúčky nie je náhodné.

 

Priestory Starej Tržnice v Bratislave sa dnes podvečer zahalia do čiernej farby. Kolegovia, najbližší, ale aj obdivovatelia sa so spevákom rozlúčia na mieste, kde rád hrával. ,,Príďte mu prosím venovať tichú spomienku a osláviť jeho život,” napísala skupina Hex na sociálnej sieti. Pietna spomienka sa začne o 19-tej krátkymi príhovormi členov rodiny a kapely. ,,Potom si na Ďuďa zaspomíname pri našich reprodukovaných piesňach, hrať naživo nebudeme,‘‘ informovala skupina. Vašu spomienku so spevákom alebo odkaz môžete zanechať v kondolenčnej knihe.

 

Dnes sa uskutoční symbolická posledná rozlúčka. Zdroj: FB HEX

Niekoľko rokov spolu

Kolegovia z kapely Martin ,,Fefe‘‘ Žúži, Tomáš ,,Yxo‘‘Dohňanský a Tibor ,,Tybyke‘‘ Szabados sú zo smrti svojho kolegu zdrvení. ,,Aj napriek tomu, že sme už dlhší čas boli konfrontovaní s krutou realitou, stále nevieme túto informáciu pochopiť. Ďakujeme za krásnych spoločných 30 rokov, nekonečné množstvo spoločnej radosti, zážitkov a všetkého, čo si nám v živote doprial. A nebolo toho málo,‘‘ uviedli členovia kapely Hex. Petrovi ,,Ďuďovi‘‘ Dudákovi diagnostikovali v roku 2018 rakovinu pankreasu. Napriek tomu sa aj naďalej venoval hudbe, ktorú mal najradšej. Keď Dudák podstupoval onkologickú liečbu, na koncertoch ho zaskakoval kamarát Peter Šarkan Novák.

 

Najskôr zľahka

Hex začal skúšať v roku 1989 s nástupom demokracie na Slovensku. Vtedy ešte študentom vraj zahralo do karát, že sa v novembri 1989 veľmi nechodilo do školy a tak mohli svoj čas využiť inak. Teda nácvikmi. Svoj prvý koncert odohrali 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke. Na ich začiatky zaspomínal aj Tomáš ,,Yxo‘‘ Dohňanský. ,,S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus, a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, tak sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo.”

 

Kolegovia sú zo straty kolegu zdrvení. Zdroj: FB HEX

Provokatér

Peter Dudák sa narodil 11. marca 1973. Bol hudobníkom celým svojím srdcom. Od šiestich rokov sa učil hrať na klavír a vyštudoval Vysokú školu múzických umení. Okrem toho vyštudoval tiež Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Bol nespútaný rebel, ktorý aj so svojimi kolegami rád provokoval. Dokonca niekedy dostávali pokuty za nevhodné správanie.

 

Dudák zomrel na rakovinu pankreasu. Zdroj: FB HEX

Takto začínali

V októbri 1992 vydali debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice. V septembri 1993 vyšiel druhý album Abrakadabra s hitom Letná láska. V decembri 1994 vydali tretí s názvom Hex.Úspechy zaznamenali aj ďalšie albumy Ultrapop (1997), Víkend (2002), Nikdy nebolo lepšie (2006). V tom istom roku vyšli aj kompilácie Hex 1990-1995 a Hex 1996-2000.

V novembri 2007 vydali DVD Cesta z mesta-Live a v novembri 2010 štúdiový album Ty a ja. V novembri 2013 nasledovala kompilácia s názvom Všetko najlepšie. V novembri 2015 vydali Hex Song Box. Ešte 14. novembra 2017 skupina Hex predstavila svoj album Tebe, ktorý vydala aj vo vinylovej verzii v limitovanej edícii. ,,Náš zatiaľ posledný album Tebe sme sa rozhodli vydať na vinyle. Hrá naozaj pekne a znie trochu inak ako CD. Master na platni je totiž mäkší. Vinyl má aj peknú dizajnovú podobu, je to taký ‘meisterstück’,” uviedol vtedy Peter “Ďuďo” Dudák.

Hex má na konte niekoľko skladieb, ktoré pozná azda každý. Medzi ne patria napríklad: V piatok podvečer, Michaela, Chvíľu áno, chvíľu nie, Nikdy nebolo lepšie, Keď sme sami, Oteckovia.

 

HEX má na konte niekoľko albumov. Zdroj: FB HEX

Čo bude ďalej?

Dudák v tomto roku s kapelou oslavoval 30 rokov na hudobnej scéne. Toto výročie plánovali osláviť troma špeciálnymi koncertami na KEĎ SME S VAMI TOUR! Koncerty boli naplánované na november v Žiline, Košiciach a dokonca aj v spomínanej Starej Tržnici v Bratislave. Či tieto koncerty kapela odohrá už bez svojho Ďuďa, nie je nateraz zrejmé.

Ešte pred pár mesiacmi sa pritom všetci spoločne tešili na tohtoročnú sezónu.