Domáce Šport Top

VIDEO Žiadna pokora, žiadna sebareflexia. Prezident futbalového zväzu sa nezmyselne vyhovára

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Vox populi, vox dei. Hlas ľudu, hlas boží platilo už v Starom Ríme. No funkcionárom na Slovenskom futbalovom zväze sú podobné príslovia asi úplne ukradnuté. Ešte aj 48 hodín po kolosálnej hanbe a totálne pokazenom stretnutí s Paraguajom je počuť z kancelárie na Trnavskej ulici iba trápne výhovorky, alibizmus a bohorovnosť.

Úbohá sedem tisícová návšteva pri premiérovom reprezentačnom duely na novom Tehelnom poli. Čo je ale ďaleko viac škandalóznejšie, smutnejšie a neospravedlniteľnejšie, bolo to pri rozlúčkovom zápase trojice mimoriadnych slovenských futbalistov. Tomáš Hubočan, Adam Nemec a Martin Škrtel mali mať jednu parádnu, úchvatnú a neopakovateľnú fiestu. Žiadnu nedôstojnú a dehonestujúcu frašku. To si mohli papaláši zo SFZ naozaj odpustiť. Títo traja futbalisti totiž pre slovenský futbal urobili ďaleko viac a pamätnejšieho ako Ján Kováčik a spol.

Slovenskí futbaloví reprezentanti Tomáš Hubočan, Adam Nemec a Martin Škrtel sa lúčia s reprezentačným dresom v zápase s Paraguajom. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Keď si po víkende nielen športový fanúšik prečítal a vypočul vyjadrenia prezidenta futbalového zväzu musel si buď dať studenú sprchu, škatuľku diazepanu na upokojenie, alebo mal pocit, že na SFZ sa rozhodli napísať komediálny seriál. „Vari prvý raz v histórii slovenskej reprezentácie sme hrali v priebehu štyroch dní dva medzištátne zápasy doma, aj keď vo dvoch mestách, vzdialených však od seba len pár desiatok kilometrov. Fanúšik sa teda prirodzene rozhoduje pre atraktívnejší duel, v ktorom o niečo ide a má iný náboj a takým bol zápas s Walesom, ktorý bol vypredaný,“ povedal Kováčik v rozhovore pre portál sport24.pluska.sk.

Nuž to bolo vskutku parádne vysvetlenie prečo bolo na štadióne tak málo divákov. Možno pokus o vtip a odľahčenie celej trápnosti na Tehelnom poli. To, že sme hrali dva zápasy po sebe doma určite nie je dôvod sabotáže slovenského futbalového fanúšika ignorovať duel s Paraguajom. Prvý dôvod je čas začiatku stretnutia, o 20:45 v nedeľu naplánovať podobný zápas bolo absolútne nevhodné, amatérske a nezmyselné. Marketingovo nebola táto záležitosť vôbec zvládnutá. Až by sa dalo povedať, že odsabotovaná.

Dôvod číslo dva, cena vstupeniek. Tie boli v troch kategóriách  18, 28 a 38 eur. Čo sa možno Kováčikovi a spol zdá v poriadku, no nie je. Treba vedieť kedy sa má zarábať, robiť biznis a plniť zväzový účet a kedy treba byť veľkorysý, menej pažravý a hlavne vďačný. Vďačný trom dnes už bývalým reprezentantom, ktorým mal v stoji tlieskať vypredaný štadión. Nie, aby bolo počuť viac hrkútanie holubov na streche ako zabávajúce sa tribúny.

Martin Škrtel, Tomáš Hubočan a Adam Nemec sa rozlúčili s reprezentáciou v zápase s Paraguajom. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Väčšina futbalovej verejnosti na Slovensku považuje uvedené ceny na súboj s Paraguajom za šialené a privysoké, iba prezident SFZ nie. „Dlhodobo sa snažíme udržať cenu vstupeniek na určitej hranici a snažili sme sa aj teraz, a to aj napriek tomu, že na stretnutia na Národnom futbalovom štadióne budeme mať náklady vyššie, ako tomu bolo na predchádzajúcich štadiónoch, na ktorých slovenská reprezentácia hrávala. Treba však brať do úvahy aj cenu slovenského národného mužstva, ktorého hodnotu podčiarkuje nielen účasť na MS či ME, ale aj zloženie hráčskeho kádra i realizačného tímu a nie je možné ich kvality devalvovať akýmkoľvek spôsobom,” vyjadril sa k téme Ján Kováčik.

Tomáš Hubočan, Adam Nemec a Martin Škrtel sa rozlúčili s reprezentačnou kariérou v zápase s Paraguajom v Bratislave. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Bolo by asi dobré, aby vysvetlil, čo si predstavuje pod touto úvahou. To akože nižšia cena vstupeniek by devalvovala trénerov, kustódov, masérov, lekárov, fyzioterapeutov, vedúceho mužstva? Vtipné. Aspoň v niečom sme na Slovensku originálni a úžasní. To ako 7000 divákov je viac ako 20 tisíc? Zívajúce tribúny viac ako plný dom? Potom je jasné, že rozlúčkový paškvil je generalitou nášho futbalu považovaný za originálne, bombastické, na roky nezabudnuteľné predstavenie. Jednoducho bola to fraška a trapas. Preto by od Kováčika stačila jediná veta. Prepáčte, nevyšlo nám to, mrzí nás to. Nie podobné duchaplné komentáre, to si prezident SFZ naozaj mohol odpustiť.