Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Zbadali ste dnes na oblohe tento zriedkavý vesmírny úkaz? Viditeľný tak skoro nebude

Prechod Merkúra pred diskom Slnka. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Dnes sme mohli na oblohe vidieť niečo mimoriadne. Z celého územia Slovenska bolo možné pozorovať veľkolepý úkaz – prechod Merkúra popred slnečný disk. Nebeské divadlo bolo potrebné sledovať cez astronomický ďalekohľad, priamy pohľad do Slnka by totiž mohol vážne poškodiť zrak. Na oblohe boli okrem toho viditeľné aj ďalšie javy. Ak ste tento úkaz nestihli, budete si musieť na ďalší počkať niekoľko rokov.

 

Obloha si opäť pripravila niečo unikátne. Dnes popoludní sme mohli pozorovať úkaz označovaný ako prechod Merkúra popred slnečný disk. ,,Okrem tejto planéty môže pred Slnkom prechádzať aj Venuša a náš Mesiac, vtedy sledujeme zatmenie Slnka,‘‘ povedal pre Glob.sk podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov (SZA) Svetozár Štefeček. Zo Slovenska bola viditeľná iba prvá polovica úkazu. Celý proces prechodu cez disk Slnka bol pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

 

Dnešný prechod Merkúra pred diskom Slnka. Zdroj: NASA

Pozor na zrak

Úkaz bol viditeľný z celého územia Slovenska. Začal o 13:35 a pozorovateľný bol až do západu Slnka. ,,Merkúr sa na slnečnom disku prejavil ako čierna maličká škvrna pohybujúca sa pomaly po disku,‘‘ vysvetlil pre Glob.sk Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Jeho rozmer je asi 180-krát menší ako priemer Slnka. Preto nebol voľným okom ani malým ďalekohľadom viditeľný. Ako uviedol Svoreň, v ďalekohľade s priemerom objektívu 20-25 cm sme ho už mohli zaznamenať. Ešte pred samotnou akciou ale upozornili nadšencov pred poškodením zraku. ,,Dôrazne upozorňujeme buď na pozorovanie premietaním Slnka na tienidlo alebo na použitie kvalitných slnečných filtrov.‘‘

Čo to vlastne ten prechod Merkúra pred diskom Slnka znamená? ,,Dráhy planét okolo Slnka nie sú všetky v jednej rovine, ale sa líšia o malé sklony. Keby boli všetky v jednej rovine, úkaz – prechod Merkúra by nastával pri každom obehu. Takto len raz za čas dôjde k tomu, že Slnko, Merkúr a Zem sú na jednej priamke a kotúčik planéty Merkúr sa pri pohľade zo Zeme premieta na slnečný disk,‘‘ vysvetlil Svoreň.

 

Prechod sa voľným okom nedal pozorovať. Zdroj: TASR –/ Milan Kapusta

Na ďalší si počkáme

Keďže ide o pomerne zriedkavý úkaz, k prechodom dochádza v priemere 13-krát za storočie. ,,Na jednotlivých miestach Zeme je to ešte vzácnejšie, keďže prechod možno na danom mieste pozorovať len vtedy, keď je Slnko nad obzorom,‘‘ zdôraznil Svoreň.

Posledný takýto úkaz sme sledovali 9. mája 2016. ,,Na ďalší si počkáme až do 13. novembra 2032,‘‘ dodal Štefeček.

 

Miesto na pozorovanie

Prechod planéty Merkúr pred Slnkom nadšenci sledovali aj v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Úkaz premietali prostredníctvom projektora cez slnečný ďalekohľad aj do sály planetária. „Z hľadiska nášho observatória je to také mystické, lebo práve vďaka sledovaniu prechodu tejto planéty cez slnečný disk v roku 1986 sme objavili miesto, kde sme postavili observatórium,“ uviedol riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej.

 

Galéria
“Vďaka sledovaniu prechodu sme objavili miesto, kde sme postavili observatórium,“ priznal I. Kudzej. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Prechod Merkúra pred diskom Slnka. Zdroj: Astronomický ústav SAV
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: