Domáce GPlus Spoločnosť Servis Top

VIDEO Vysoký krvný tlak trápi aj novorodencov. Vieme, ako ho dokážete včas odhaliť

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Nadváha, prejedanie, vysoký príjem soli, stres, alkohol či fajčenie. Aj takýto nezdravý životný štýl prispieva k vysokému krvnému tlaku (hypertenzii). Toto závažné ochorenie sa však čoraz častejšie objavuje už aj u novorodencov. Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) si je ale negatívneho trendu vedomý a založil preto projekt, ktorého cieľom je sledovanie detí s vyšším rizikom vzniku hypertenzie. Poradíme vám, ako aj v pohodlí domova dokážete zistiť, či sa aj vaše dieťa radí do tejto skupiny.

 

Súčasnú pediatrickú populáciu tvorí 3 až 5 percent detí, ktoré trpia vysokým krvným tlakom. NÚDCH minulý rok vyšetril viac ako 100 detských pacientov trpiacich týmto ochorením. Dve deti z tohto počtu boli dokonca dojčatá. Pozorovania preukázali, že vysoký krvný tlak u detí a mladistvých výrazne prispieva k ochoreniu, ktoré postihuje cievny systém (ateroskleróza). Dochádza tak k tuhnutiu cievnej steny, cievy sa zužujú a tým sa zhoršuje prietok krvi. Pokiaľ nie je vysoký krvný tlak pravidelne kontrolovaný, môže poškodiť cievy, srdce a obličky už v detskom veku.

Vysoký krvný tlak u detí a mladistvých výrazne prispieva k ochoreniu, ktoré postihuje cievny systém. Zdroj: wikipedia

Prečo deti trpia vysokým krvným tlakom?

Ako je možné, že už dieťa môže v skorom veku trpieť vysokým krvným tlakom? Príčiny vzniku ochorenia sa od tých u dospelého pacienta výrazne líšia. U detí sa hypertenzia objavuje väčšinou ako dôsledok nejakého ochorenia, ktorým trpí. Najčastejšie sú za to zodpovedné ochorenia obličiek. A keďže sa obezita u mladej populácie rozširuje čoraz viac, ďalšou častou príčinou vysokého tlaku je práve ona. ,,Obézne deti majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku hypertenzie, postihuje skoro 50 % z nich. Deti s nadváhou  konzumujú aj nadbytok soli a majú sprievodné poruchy metabolizmu, ktoré podmieňujú vysoký krvný tlak a vaskulárne poškodenie,” vysvetlila lekárka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Katarína Prochotská. Deti ale väčšinou nemajú žiadne závažné ťažkosti, ktoré by na vysoký krvný tlak upozornili.

Vysoký krvný tlak u detí spôsobuje aj obezita, ktorá je u mladej populácie veľmi rozšírená. Zdroj: pixabay.com

Má to aj moje dieťa?

Prvým varovným signálom by mala byť pre rodičov situácia v rodine. Pokiaľ sa práve v kruhu najbližších vyskytuje toto ochorenie, mali by ste zvýšiť pozornosť. Lekári preto rodičom odporúčajú, aby pravidelne merali tlak nielen sebe, ale aj svojim deťom. ,,Ak má dieťa vyšší krvný tlak, musí to overiť pediater. Meranie krvného tlaku by malo byť aj súčasťou preventívnych prehliadok v ambulancii primárneho pediatra,” uvádza lekárka Prochotská.

Krvný tlak viete znížiť aj doma. Stačí u dieťaťa dosiahnuť optimálnu telesnú hmotnosť vďaka pohybu, strave so zníženým obsahom soli, konzumáciou ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tukov. Aj takto sa môžete vyhnúť tomu, aby vaše dieťa muselo užívať hŕbu liekov.

Počet obéznych detí neustále rastie. Zdroj: pixabay.com

Slovensko dobieha svet

V zahraničí deti s vysokým krvným tlakom sledujú v špecializovaných ambulanciách. A práve takúto hypertenziologickú ambulanciu nájdete aj v Národnom ústave detských chorôb. ,,Špecializujeme sa nielen na komplexnú diagnostiku vysokého krvného tlaku a následnú liečbu, ale naším cieľom je pôsobiť aj preventívne a podchytiť včasné zmeny a poškodenia ciev a orgánov,” povedala prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká. Používajú pritom neinvazívnu diagnostiku a vyšetrenie trvá len 15 minút.

Redakcia Glob.sk vyspovedala detského pacienta, ktorému hypertenzia zmenila život. Čo musí Lukáš Horváth dennodenne podstupovať?

Rada nad zlato

Glob.sk vám prináša sériu rád, ako sa vyvarovať nešťastiu, promptne reagovať v nečakaných situáciách, ale aj to, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc a kedy stačí problém vyriešiť domácou starostlivosťou. Seriál sme odštartovali  prvým dielom o rizikách slnečného žiarenia na organizmus dieťaťa, o ktorých sa viac môžete dočítať TU. V ďalšej časti sme vám priniesli informácie o nebezpečenstve nesprávneho používania klimatizácie TU. Priniesli sme vám tiež rady, ako promptne odhaliť vážnosť osieho bodnutia, kedy navštíviť lekára s uštipnutým dieťaťom, ale aj to, ako rodič vie, že spravil všetko správne, sme obsiahli v tretej časti TU.