Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Výnimočný úkaz na večernej oblohe. Sledujte čiastočné zatmenie Mesiaca

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Zostáva už len pár hodín! Dnes nás čaká čiastočné zatmenie Mesiaca. Počasie nám bude navyše priať. Na oblohe tak budeme môcť pozorovať celý jeho priebeh. Na ďalší takýto astronomický úkaz si počkáme niekoľko rokov. Preto si nenechajte ujsť zážitok, ktorý nás večer čaká.

 

Už túto noc si pre nás obloha pripravila nezabudnuteľnú akciu. Mesiac bude vo fáze splnu, ale väčšinu z neho neuvidíme. Nastane viditeľné čiastočné zatmenie Mesiaca. ,,Čiastočné zatmenie začne o 22:01. Maximálna fáza zatmenia, počas ktorej bude tieň Zeme zakrývať 65% mesačného kotúča, nastane o 23:31. Mesiac vyjde z tieňa Zeme o 00:59,‘‘ povedal pre Glob.sk vedecký pracovník z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Ján Svoreň.

Už pred začiatkom čiastočného zatmenia bude v ľavej hornej časti pozorovateľné mierne stmavenie (tzv. polotieňové zatmenie; 20:42 – 22:01). ,,Počas úplného zatmenia sa bude Mesiac postupne ponárať do tieňa Zeme. Vzhľadom na existenciu atmosféry okolo našej planéty však tento tieň nie je 100% tmavý, takže uvidíme aj “chýbajúcu” časť mesačného disku, akurát bude značne zoslabená a bude mať červenkastý odtieň,‘‘ vysvetlil pre Glob.sk podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov (SZA) Svetozár Štefeček.

 

Priebeh čiastočného zatmenia. Zdroj: Slovenská akadémia vied

Ďalšie úkazy

Vpravo od Mesiaca uvidíme Saturn a o niečo západnejšie aj jasný Jupiter. Na miestach bez svetelného znečistenia skrášli nočnú oblohu striebristá Mliečna cesta. ,,Jedná sa o 22. zatmenie série saros 139, ktorá má 81 zatmení, začala 9. 12 1658 a skončí 13. 4. 3065,‘‘ zdôraznil astronóm zo Slovenského zväzu astronómov Pavol Rapavý.

Takto vyzerá čiastočné zatmenie Mesiaca:

Tieň Zeme

Mesiac nemá vlastný zdroj svetla. To, že ho vidíme, je len vďaka slnečnému svetlu, ktoré sa odráža od jeho povrchu. ,,Počas zatmenia sa medzi Slnko a Mesiac dostane Zem a miesta v tieni Zeme nebudú osvetlené, takže pri pohľade zo Zeme bude časť Mesiaca chýbať,‘‘ doplnil zo SAV Ján Svoreň. Zatmenie vzniká vďaka tomu, že Mesiac sa pri svojom obehu okolo Zeme raz za čas dostane presne na čiaru spájajúcu Slnko, Zem a Mesiac a vojde do tieňa Zeme. ,,Rovina obehu Mesiaca okolo Zeme zviera s rovinou obehu Zeme okolo Slnka malý uhol, čo spôsobuje, že zatmenie nenastáva pri každom obehu – teda raz za približne 29 dní,‘‘ skonštatoval Svoreň.

 

Priebeh celého úkazu. Zdroj: Slovenský zväz astronómov

O zážitky nebude núdza

Budúci rok nás čakajú dve zatmenia, ale iba polotieňové – 10. januára a 5. júna. Pôjde iba o nepatrné zoslabenie svitu Mesiaca. Čiastočné zatmenie nás čaká 16. mája 2022 a úplné až 7. septembra 2025.

Tento rok sa ešte môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé úkazy. V období okolo 12. augusta možno na oblohe vidieť zvýšený počet meteorov – ide o meteorický roj Perzeidy. ,,Najvýznamnejším astronomickým úkazom bude prechod planéty Merkúr popred slnečný disk 11.11.2019,‘‘ dodal astronóm SZA Pavol Rapavý.

 

Galéria
Čiastočné zatmenie Mesiaca 7. 9. 2006. Zdroj: Pavol Rapavý
Už dnes nás čaká ďalší astronomický úkaz. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Obloha počas zatmenia Mesiaca. Zdroj: Slovenská akadémia vied
Čiastočné zatmenie mesiaca. Zdroj: TASR / AP
Len pred nedávnom sme zažili čiastočné zatmenie Mesiaca. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Čiastočné zatmenie Mesiaca. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
Tento rok sa ešte môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé úkazy. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Úplné zatmenie Mesiaca nás čaká až v roku 2025. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
navigate_before
navigate_next