Regióny Vysoké Tatry Poprad Top

VIDEO Vo Vysokých Tatrách padla lavína. Vyžiadala si život dlhoročného záchranára

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / HZS

VYSOKÉ TATRY (TASR/Petra Hollá) – Vo Vysokých Tatrách padla lavína. Zasypala dvoch horolezcov, ktorí liezli vo Veľkom Mlynárovom žľabe, jeden z nich neprežil. Záchranná akcia neustále prebieha, na mieste zasahujú aj vrtuľníky.

 

Podľa informácií agentúry TASR mala lavína padnúť v Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách. Údajne mala zasypať aj ľudí. Informáciu pre Glob.sk potvrdila hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková. Dodala, že leteckí záchranári z Popradu dostali žiadosť o pomoc pri zásahu. Bližšie informácie zatiaľ nie sú k dispozícii.

 

Aktualizované 13:05

Horská záchranná služba na svojej oficiálnej stránke oznámila, že lavína zasypala aj dvoch ľudí. Konkrétne išlo o horolezcov, ktorí v tom čase liezli vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny. “Lavína strhla jedného z dvojice horolezcov, druhý zostal uviaznutý v exponovanom teréne, asi 100 metrov pod vrcholom a nemal s kamarátom ani hlasový ani vizuálny kontakt,” uviedli záchranári. Jeden z dvojice horolezcov mal skontaktovať vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu z Popradu, ktorá cestou vyzdvihla na heliporte v Starom Smokovci na palubu psovoda HZS s lavínovým psom a spoločne smerovali na miesto nehody.

Druhá skupina horskej záchrannej služby smerovala na miesto pozemne. “Lavínou zasiahnutého horolezca sa podarilo okamžite po prílete na miesto ešte zo vzduchu lokalizovať. Bol čiastočne zasypaný lavínou. Žiaľ, pri páde utrpel zranenia nezlučiteľné so životom,” vysvetlili horskí záchranári. Podľa ich slov išlo o ich dlhoročného kolegu, ktorý bol obetavým záchranárom. “Druhého horolezca bolo potrebné vyprostiť z exponovaného terénu, no pre silný nárazový vietor už nebolo možné nasadenie leteckej techniky zo strany Bielovodskej doliny. O súčinnosť boli preto požiadaní poľskí leteckí záchranári TOPR, ktorí sa pokúsili dostať k horolezcovi zo strany Žabiej Bielovodskej doliny,” dodali s tým, že záchranná akcia prebieha ešte v súčasnosti. “Horská záchranná služba touto cestou vyjadruje úprimnú sústrasť rodine nebohého. Táto tragická udalosť hlboko zasiahla všetkých z nás,” uzavreli.

Silný vietor a spontánne lavíny

Vo všetkých pohoriach platí dopoludnia prvý stupeň, popoludní druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Previaty sneh sa nachádza na južných, juhovýchodných a východných svahov a žľabov vo forme snehových dosiek a vankúšov s hrúbkou až do 50 centimetrov. Na strmých svahoch sa môžu uvoľniť lavíny najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Vplyvom tepla sa spontánne malé lavíny očakávajú okolo poludnia. Lavínové nebezpečenstvo pre oteplenie stúpa.

Lavínové nebezpečenstvo popoludní vplyvom tepla stúpne na druhý stupeň. Zdroj: HZS.sk

Na horách bolo dnes ráno jasno, výrazne sa oteplilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus tri stupne do šesť stupňov Celzia. Vo všetkých pohoriach fúkal silný, na hrebeňoch búrlivý severný až severovýchodný vietor do 15 metrov za sekundu, v nárazoch až 20 metrov za sekundu. Nový sneh za uplynulý deň nepripadol. Prevláda terén so starým tvrdým snehom.

Aktualizované 15:20

Šéf HZS Jozef Janiga potvrdil, že v tomto prípade išlo o prachovú lavínu a mohlo ísť aj o samovoľnú lavínu. Je podľa neho však predčasné hovoriť o príčinách tragédie. “Niekoľko dní máme druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. Žiaľ, sneh je nepravidelne poukladaný v teréne, teda sa vytvárajú nestabilné snehové útvary, takže na niektorých miestach je situácia bezpečná, v náveterných častiach, kde je veľa snehu, môže dôjsť k uvoľneniu masy snehu,” priblížil situáciu v teréne. Záchranná akcia, ktorá sa stále koná, je podľa neho komplikovaná najmä z dôvodu poveternostných podmienok. “Zatiaľ nebolo možné z terénu vyslobodiť druhého horolezca, ktorý sa ešte nachádzal v hornej časti žľabu. Podľa informácií, ktoré mám, komunikoval. Je tam ale veľmi zlý signál, takže aj tá komunikácia s našimi záchranármi je veľmi komplikovaná,” uzavrel Janiga.