Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Vedci objavili novú kométu. Na oblohe ju možno uvidíte voľným okom

HAMBURG – Dočkáme sa onedlho nového zaujímavého úkazu na nočnej oblohe? Astronómovia objavili novú kométu Atlas a teraz sa dohadujú, ako dlho bude viditeľná a či jej hrozí rozpadnutie.

 

29. decembra objavili vedci na oblohe nový vesmírny objekt – kométu Atlas. Vedci si myslia, že teleso bude môcť onedlho vidieť každý, kto bude pozorovať nočnú oblohu za priaznivých podmienok.

“Na kométe Atlas už teraz pri snímaní s dlhou expozíciou vidieť chvost. Voľným okom ju bude možné sledovať až v prvej polovici mája – žiaľ, iba na vidieku, bez rušivých mestských svetiel a bez mesačného svitu,” uviedol pre nemecký Bild astronóm a šéf planetária v Hamburgu Thomas Kraupe.

Hrozí kométe zánik?

Zatiaľ ale nie je jasné, či sa Atlas do konca mája bude pohybovať vesmírom v súčasnej podobe. Astronómovia majú podozrenie, že sa kométa v dohľadnej dobe rozpadne. Podľa jej záberov je predpoklad, že sa jadro kométy rozpustí.

Kométy sú nevyspytateľné, vysvetlil Kraupe. Nikto sa nemôže pozrieť do jej vnútra. Nie je jasné, koľko ľadu obsahuje jadro Atlasu a ako je porézne. “Až v blízkosti Slnka prejaví kométa vďaka slnečnému žiareniu viac aktivity. Potom uvidíme, koľko ľadu sa odparí a či sa pri tom rozvinie veľký chvost.”

Prekvapenia ale nie sú nikdy vylúčené, dodal astronóm. “Keďže konzistenciu jadra doteraz neznámej kométy nepoznáme, sú kométy trochu ako mačky, ktorých správanie sa tiež nedá predvídať.”

Mohlo by vás zaujímať