Domáce Šport Top

VIDEO V Slovane už majú náhradu za Šporara. Bude Weiss najlepšie plateným slovenským ligovým futbalistom?

Slovenský futbalista Vladimír Weiss mladší je novým hráčom Slovana Bratislava. Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Stále je považovaný za jeden z najväčších talentov slovenského futbalu. Ale aj za problémového hráča, ktorý nedokáže ustrážiť svoje ego mimo ihriska.

 

Reč je o Vladimírovi Weissovi mladšom, ktorý sa vrátil na slovenské trávniky. Angažoval ho bratislavský Slovan, kde ako 30-ročný začne novú futbalovú etapu svoje bohatej kariéry. Vo veku, kedy väčšina jeho rovesníkov končí s futbalom, bude mať Weiss premiéru v slovenskej lige. Tým, že je rodený Bratislavčan a veľký kamarát súčasného viceprezidenta klubu Ivana Kmotríka mladšieho sa ani iné očakávať nedalo. Navyše Weissov otec Vlado má podobný, až rodinný vzťah s majiteľom klubu Ivanom Kmotríkom starším. Napokon aj slová Weissa mladšieho to potvrdzujú. “Kvôli fanúšikom Slovana, ako aj kvôli Ivanovi Kmotríkovi ml., chcem hrať za najúspešnejší slovenský klub. Tak som sa rozhodol, je to môj vnútorný pocit. Som presvedčený, že je to správne rozhodnutie,” povedal po príchode do Bratislavy.

Slovenský futbalista Vladimír Weiss mladší je novým hráčom Slovana Bratislava. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Doterajšia kariéra mladého Weissa je zaujímavá a prešpikovaná zahraničím. Ešte v decembri pôsobil v katarskom klube Al-Gharafa, za ktorý celkovo odohral za 6 rokov iba 62 zápasov a dal 27 gólov. Už predtým má v osobných štatistikách zapísané kluby ako Olympiakos Pireus, Espanyol Barcelona, Pescara, Glasgow Rangers, Bolton či Manchestri City. Plus má bohatú reprezentačnú bilanciu – 66 zápasov za slovenskú reprezentáciu a účasť na MS 2010 v JAR, aj na EURO 2016 vo Francúzsku.

Pikantné je, že Vladimír Weiss mladší vyrastal v konkurenčnom – v Interi Bratislava, odkiaľ odišiel do futbalovej akadémie na britské ostrovy do Manchesteru City. “Vlado je výborný futbalista a veríme, že keď bude stopercentne zdravý, môže byť pre Slovan veľkým prínosom. Som veľmi rád, že sme sa dohodli na spolupráci,” prejavil spokojnosť z Weissovým príchodom Ivan Kmotrík ml..

Slovenský futbalista Vladimír Weiss mladší je novým hráčom Slovana Bratislava. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V Katare zarábal Weiss na slovenské pomery šialené peniaze, údajne mal za rok dostať 4 milióny eur. Rozprávkový plat bohatých arabských šejkov zlomil v roku 2014 slovenského stredopoliara, ktorý sa vybral do neznáma. Teraz ho čaká “chudobná” slovenská liga. Lebo aj keď je Slovan najbohatším a najštedrejším klubom u nás, milióny ako v arabskom svete nedostane. Andraž Šporar bol do svojho odchodu zo Slovana do Sportingu Lisabon najdrahším futbalistom na Slovensku s platom cez 60-tisíc eur mesačne.

Bolo by prekvapením, ak by Weiss mladší nedostal podobnú ponuku a plat. Aj to je na naše pomery exkluzívne veľa a žiaden iný športovec na Slovensku v kolektívnych športoch podobné peniaze nemá. Weiss podpísal so Slovanom zmluvu na jeden a pol roka a bude nosiť číslo 79, ktoré je pre 30-ročného Bratislavčana špecifické. “S tým číslom je to dlhá história. Toto číslo som mal v Olympiakose Pireus, keď som sa dal dokopy s mojou manželkou, tak preto”, dodal Weiss

Vladimír Weiss je novým hráčom futbalistov bratislavského Slovana. Zmluvu podpísal na rok a pol. Zdroj: TASR – Martin Baumann

“Chcel by som sa poďakovať Ivanovi, bez ktorého by som tu dnes určite nesedel. Prvýkrát sme spolu sedeli 26. decembra a nechal mi časť na rozmyslenie. Mal som oficiálnu ponuku zo SAE, Olympiakosu Pireus aj Nottinghamu Forrest, ale rozhodol som sa pre Slovan. Na spoluprácu sa veľmi teším a chcem pomôcť Slovanu k titulu. Bavil som sa o tom aj s otcom, ale ten rešpektuje každé moje rozhoduje. Prial si ma ešte vidieť v Anglicku, ale zhodli sme sa, že Slovan bol najlepšou voľbou. Jedna priorita je dať sa dokopy, ďalšia pomôcť Slovanu a tiež sa chcem dostať aj do reprezentácie. Marcový zraz nestihnem, s trénerom Pavlom Hapalom sme si vysvetlili incident z Česka. Verím, že chalani baráž zvládnu a pokiaľ budem podávať kvalitné výkony, tak ešte šancu v reprezentácii dostanem,” povedal Weiss ml. po podpise zmluvy.

“Ako pre náš klub aj pre fanúšikov je to veľký deň. Diskusia, či k nám Vlado príde, trvala veľmi dlho. Som rád, že sme sa dohodli a že nám pomôže k zisku majstrovského titulu a tiež pri našom účinkovaní v pohárovej Európe. Komentovať jeho futbalovú kvalitu je bezpredmetné. Pri prestupe Andraža Šporara sme hovorili o veľkej kvalite, teraz si myslím, že sme získali adekvátnu náhradu. Verím, že sa dá Vlado čím skôr dokopy a bude prínosom pre náš klub a pre celú slovenskú súťaž,” povedal Ivan Kmotrík ml.

Vladimír Weiss je novým hráčom futbalistov bratislavského Slovana. Na snímke s viceprezidentom klubu Ivan Kmotríkom mladším. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Problémom je Weissov zdravotný stav, ktorý nie je ideálny a hráč musí ísť dokonca na operáciu. Weissa trápili v uplynulom období počas hry bolesti chrbta, dlho nevedeli zistiť ich pôvod. “Bol som u lekárky, ktorá sa tomuto problému dlho venuje. Pozitívne bolo, že mi konečne odhalila príčinu bolesti. Čaká ma operácia, ale nevedel som dlhšie, čo mi je, takže som rád, že sa tohto problému zbavím. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí ma do Slovana priviedli a verím, že sa dám čím skôr dokopy,” uviedol Weiss.

“Bude musieť podstúpiť operačný zákrok, ide o športový pruh, takže o nič dramatické. Verím, že v nasledujúcom týždni absolvuje operáciu, dá sa zdravotne dokopy a postupne sa začne s mužstvom pripravovať. Nechceme nič uponáhľať, Vlado má stopercentnú podporu a až keď bude pripravený, vtedy začneme pracovať na jeho debute. Verím, že ešte v tejto sezóne odohrá niekoľko zápasov,” doplnil Kmotrík ml.

Mohlo by vás zaujímať