Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Fantastické vesmírne divadlo. Po nočnej oblohe sa tiahne karavána satelitov

Falcon 9 vynáša na obežnú dráhu desiatky satelitov. Zdroj: SITA / AP

HAWTHORNE – Elon Musk, ktorý vlastní technologickú spoločnosť SpaceX, zaoberajúcu sa vesmírnymi letmi, plánuje prostredníctvom projektu Starlink  vytvoriť internetovú sieť satelitov obopínajúcu zem. Má tak zabezpezpečiť prístup k internetu aj v odľahlých regiónoch. Kvôli tomu spoločnosť vypustila na obežnú dráhu Zeme už 182 satelitov. Ako to vyzerá, keď reťaz týchto telies putuje po oblohe, zaznamenali na videu amatérski astronómovia.

 

V novembri SpaceX vypustil na obežnú dráhu prostredníctvom rakety Falcon 9 až 60 satelitov Starlink, začiatkom januára to bolo ďalších 60. Spolu ich už našu planétu obieha 182. Informoval o tom IT a vedecký magazín Futurezone. Pre SpaceX je to ale len začiatok. Novú sieť má tvoriť až 12-tisíc satelitov, neskôr ich môže byť až 42-tisíc.

Karavány satelitov tiahnu po nočnej oblohe

Čo to všetko znamená pre nočnú oblohu, ukazujú zábery amatérskych astronómov, ktorí satelity Starlink pozorovali.  Ako karavána putujú jednotlivé uzly internetu po nočnej oblohe nad Španielskom, Talianskom a Chorvátskom.

Astronómovia však sledujú projekt Starlink s určitými obavami. Keď už 182 satelitov, ktoré krúžia okolo Zeme spôsobujú takúto svetelnú šou, ako to bude potom vyzerať pri 42-tisícoch satelitov? Budeme potom na nočnej oblohe vidieť viac satelitov ako hviezd? Budeme vôbec vidieť ešte nejaké hviezdy?

Testy s čiernym náterom

Sú to otázky, ktorými sa zaoberá aj Elon Musk. Najnovšie v rámci testu pokryl satelit špeciálnou čiernou vrstvou, ktorá má zabezpečiť, aby neodrážal toľko slnečného žiarenia, čím by nebol na oblohe tak dobre rozpoznateľný.

Čierny povlak však vyvoláva ďalšiu otázku. Tou je, či iná farba nebude viesť k vytváraniu väčšej teploty a tým ku kratšej životnosti.

V každom prípade je potrebné tento problém vyriešiť. Okrem SpaceX chcú totiž vytvoriť vlastnú sieť internetových satelitov aj ďalšie spoločnosti. Medzi nimi americký gigant Amazaon a britská spoločnosť OneWeb. Aj pre tieto siete bude potrebné vypustiť na obežnú dráhu tisíce satelitov.

Mohlo by vás zaujímať