Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO USA tu odpaľovali jadrové nálože. Marshallove ostrovy sú stále zamorené

Výbuch bomby Castle Bravo. Zdroj: United States Department of Energy

NEW YORK – Marshallove ostrovy slúžili po druhej svetovej vojne Američanom ako jadrová strelnica. Aktuálna štúdia odhalila, že rádioaktivita v tejto oblasti je stále veľmi vysoká.

Medzi rokmi 1949 až 1958 odpálili USA na atole Bikini a ostrove Eniwetok takmer 70 atómových náloží. Jedna z nich výrazne prekročila všetky predtým testované americké jadrové zbrane. Castle Bravo bola asi tisíckrát silnejšia ako atómové bomby, ktoré boli zvrhnuté v roku 1945 na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Nakoniec bola táto ohromná explózia jedným z najväčších nukleárnych testov, ktorý bol kedy v USA vykonaný.

Ako zistili vedci z tímu Emlyna Hughesa z Columbia University v New Yorku, dôsledky týchto testov sú vedecky overiteľné aj viac ako 60 rokov od vykonania posledného. Bomba Castle Bravo nielenže zrovnala atol so zemou, ale vytvorila aj kráter hlboký 75 metrov s priemerom 1,5 kilometra.

Rádioaktívny spad

Rádioaktívny spad tejto skúšky zanechal dramatické rádioaktívne stopy, ktoré tím vedcov okolo Hudgesa dokázal namerať aj teraz. Údaje zaznamenané na mieste a zverejnené v odbornom časopisa Pnas ukazujú, že vtedajšie atómové testy dodnes zanechali viac rádioaktivity ako nehody v elektrárňach v Černobyle a Fukušime.

Vedci dokonca aj na atole Bikini zaznamenali viac plutónia, ako bolo kedy nameraného v uzavretých zónach v Černobyle a Fukušime. Aby sa dostali k týmto údajom, zobrali vedci z krátera dokopy 130 vzoriek sedimentu. V týchto vzorkách zistili početné rádioaktívne izotopy vrátane plutónia 239 a 240 ako aj amerícium 241 a bizmut 207.

Výbuch bomby Castle Bravo. Zdroj: YouTube

Problémom aj potopené lode

Analýzy tak odhalili desaťnásobne vyššiu hodnotu žiarenia v porovnaní so susednými ostrovmi. Táto testovacia oblasť ja najmasívnejšie zamoreným miestom zo všetkých Marshallových ostrovov. Zasiahnuté boli okrem toho aj atoly Eniwetok, Rongelap a Utirik. Problémom pre budúcnosť v regióne však môžu byť aj potopené, rádioaktívne kontaminované americké vojenské plavidlá, ktoré boli testom vystavené.

Ďalšia štúdia na ostrovoch sa zamerala na cézium 137 okolo oblasti testovania. Vedci pritom zaznamenali úrovne rádioaktivity, z ktorých časť ďaleko presahovala medzinárodné bezpečnostné normy. Dospeli tak k záveru, že štyri severné ostrovy Runit, Enjebi, Bikini a Naen nie sú z dôvodu jadrových testov pre človeka vhodným miestom pre život.

Galéria
USA uskutočnili na atole Bikini niekoľko jadrových testov. Zdroj: SITA/AP
USA uskutočnili na atole Bikini v minulosti niekoľko jadrových testov. Zdroj: SITA/AP
Časť Marshallových ostrovov je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Zdroj: SITA/AP
USA uskutočnili na atole Bikini niekoľko jadrových testov. Zdroj: SITA/AP
USA uskutočnili na atole Bikini niekoľko jadrových testov. Zdroj: SITA/AP
Časť Marshallových ostrovov je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next