Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Toto je mravec rekordér. Pozrite sa, ako rýchlo beží v porovnaní s človekom

Strieborný púštny mravec má výnimočný talent. Zdroj: YouTube

ULM – Saharská púšť nie je príliš vľúdnym miestom pre život. Istý druh mravca si preto vytvoril veľmi výnimočnú schopnosť.

Viete si predstaviť človeka, ktorý dokáže bežať rýchlosťou 500 km/h? To je absolútne nemožné. Dokonca aj legendárny šprintér Usain Bolt ani z desatiny nedosiahol takúto rýchlosť. Aby držal človek krok so saharským strieborným mravcom (Cataglyphis bombycina), musel by bežať asi takouto rýchlosťou – prinajmenšom v prepočte na dĺžku nohy.

Schopnosť tohto malého šprintéra zdokumentovali vedci vo svojej práci a zverejnili ju v časopise Experimental Biology. Tí filmovali 10-milimetrový hmyz v tuniskej púšti pomocou vysokorýchlostnej kamery a zmerali, že mravec každú sekundu prekoná vzdialenosť zodpovedajúcu 157-násobku dĺžky svojej nohy (asi 3 km/h). Maximálna nameraná rýchlosť bola 0,855 metra za sekundu.

Tento mravec trieli ako lokomotíva. Zdroj: YouTube

Cvalom do mraveniska

Pri analýze videa vedci okrem toho zistili, že mravec urobí až 47 krokov za sekundu. Dostane sa do určitého druhu cvalu, pričom sa jeho nohy niekedy ocitnú naraz vo vzduchu. Aby bol ešte rýchlejší, dokáže dokonca niekoľkonásobne predĺžiť dĺžku svojho kroku, píše sa vo vyhlásení vysokej školy.

“Strieborné mravce vykazujú takmer dokonalú koordináciu. Tri nohy spolu pracujú takmer synchrónne, takže hmotnosť tela je rovnomerne rozložená. Každá noha sa dotýka zeme iba na sedem milisekúnd,” uviedla Sarah Pfeffer, ktorá sa podieľala na štúdii.

Prečo to robí?

Mravec musí byť rýchly kvôli špeciálnemu spôsobu hľadania potravy. Požiera iné článkonožce, ktoré neprežili púštnu horúčavu. Často ide o lietajúci hmyz. “Vietor ich odfúkne do tejto oblasti a neskôr uhynú, pretože je veľmi sucho,” povedal autor štúdie Harald Wolf z univerzity v nemeckom Ulme.

Mravec však nehľadá potravu večer alebo v noci ako väčšina požieračov zdochlín, ale počas poludnia, keď vládnu obrovské horúčavy. Vtedy môže piesok dosahovať teplotu až 60 stupňov Celzia. Aj so svojimi špeciálnymi proteínmi znesie telo zvieraťa maximálne 54 stupňov.

Na to, aby sa mravec ochladil, musí sa často vracať do svojho podzemného úkrytu – a okrem toho sú cesty za potravou často dlhé. Preto je možnosť rýchleho návratu domov otázkou prežitia.

Kvôli horúčavám sa musí rýchlo vracať do mraveniska. Zdroj: YouTube