Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Astronauti na ISS pečú sušienky. Toto nie je vtip, ale skutočne bizarný vesmírny výskum

Špeciálna rúra na pečenie sušienok vo vesmíre. Zdroj: YouTube/ screeshot

WASHINGTON – Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) poslal začiatkom novembra na vesmírnu stanicu ISS okrem zásob aj jeden zaujímavý prístroj – rúru na pečenie. Načo astronautom vo vesmíre tento spotrebič vôbec je?

 

Na ISS dorazila začiatkom tohto mesiaca špeciálna rúra na pečenie keksov. Astronauti s jej pomocou testujú účinky tepla a beztiažového stavu na formu i konzistenciu sušienok. To, čo vyzerá ako predvianočný tip, má v skutočnosti vedecké pozadie. Doteraz sa totiž vo vesmíre nedalo piecť. Všetko jedlo, ktoré sa pripravuje na ISS, je len zohrievané.

A to je problém najmä pri dlhších vesmírnych misiách. Pripravené jedlo sa musí zo Zeme na vesmírnu stanicu dovážať raketami, čo je veľmi nákladné. Keby si mohli astronauti jedlo pripravovať sami a spracovať v rúre, ušetrilo by to veľa peňazí.

Kondukcia namiesto konvekcie

Pri bežnom pečení v rúrach sa využíva stúpajúci horúci vzduch. Keď sa rúra zohreje zdola, začne vzduch cirkulovať. Celý tento proces nie je možný bez gravitácie. Mechanizmus sa nazýva konvekcia. 

Vo vesmíre sa využíva iný mechanizmus nazývaný kondukcia. Vzduch sa v rúre zohrieva zo všetkých strán bez cirkulácie, kým sa rúra nezaplní teplom.

Sen o vesmírnom hoteli

Ale prečo sa vo vesmíre začali piecť ako prvé práve sušienky? Sponzorom tohto experimentu je hotelový reťazec Hilton Double Tree. A Double Tree Cookie (sušienka) je symbolom spoločnosti. Keďže zakladateľ reťazca Conrad Hilton už v roku 1958 sníval o vesmírnom hoteli, stali sa čerstvo upečené sušienky prvým artiklom mimozemského pohostinstva.

Mohlo by vás zaujímať