Domáce Kauzy Spoločnosť Top

VIDEO Takto nabehlo komando k vrahom Kuciaka uprostred noci

Na snímke polícia privádza jedného z obvinených (uprostred) do budovy šŠpecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018. Zdroj: TASR - Dušan Hein

BRATISLAVA- Polícia prekvapuje. V prípade vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej komunikuje s verejnosťou ako málokedy. Zo zásahov, pri ktorých elitné Lynx Commando zbalilo páchateľov, sa delí o informácie aj obrazový materiál od prvej chvíle. Dnes sprístupnili videozáznam, na ktorom je zachytený priebeh akcie ako aj samotné zatýkanie podozrivých.

Akcia dostala pracovný názov „NEWS“. Podľa informácií, ktoré zverejnil policajný prezident Milan Lučanský, na zásahu spolupracovalo približne 150 policajtov. Nechýbali medzi nimi psovodi, analytici a taktiež krajskí či okresní policajti.

Akcia „NEWS“ bola spustená vo štvrtok o 2 hodine ráno na juhu Slovenska. Elitní policajti zasahovali na troch adresách, kde zaistili troch podozrivých. Všetci sú momentálne vo väzbe obvinení z rôznych úloh pri spoločnom trestnom čine úkladnej vraždy.

ZÁZNAM ZO ZÁSAHU:

 

Počas akcie sa policajtom podarilo zaistiť aj niekoľko dôkazov. Okrem mobilného telefónu, ktorého IP adresa mala policajtom pomôcť dolapiť podozrivých, mali zaistiť aj náboje. Práve tie môžu by pre prípad kľúčové. „Vražednú zbraň nemáme, máme náboj, na ktorom boli zhody s nábojmi na mieste činu,“ vysvetlil na tlačovej besede Lučanský.

Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára jeden z obvinených s políciou spolupracuje. Malo by ísť o Zoltána Andruskó, ktorý mal vo veci vraždy figurovať ako koordinátor. Tomáš Szabó, bývalý policajný vyšetrovateľ, mal strieľať. Martina Kušnírová bola zavraždená jednou ranou do hlavy, Ján Kuciak dvoma ranami do srdca.

Tretí zadržaný, Miroslav Marček, je Szabóov bratranec. V minulosti pracoval v armáde. Podľa zverejnených informácií mal mať funkciu šoféra.

 

Práve štvrtková akcia mala vyšetrovateľov nasmerovať k Alene Zsuzsovej. Táto žena figurovala v niekoľkých firmách, spolu s  talianskými občanmi. Živiť sa mala prekladateľom z taliančiny a v minulosti mala spolupracovať aj s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Práve ona mala vrahom vyplatiť odmenu 50-tisíc eur v hotovosti. Zároveň mala obvinenému Andruskovi odpustiť dlh vo výške 20-tisíc eur.

Niektoré veci sú výrobné tajomstvo

Podľa prokuratúry však nebola konečným článkom organizácie. Pravdepodobne v celej veci figurovala ako sprostredkovateľ. Z jej domu v Komárne, kde prebiehala piatková razia, vyniesli policajti niekoľko vriec plných dokumentov a ďalšie dôležité dôkazy.

Všetkým obvineným hrozí doživotný trest. Pokiaľ však budú s vyšetrovateľmi spolupracovať , môžu si polepšiť . „Priznanie je poľahčujúca okolnosť ,“ vysvetľoval Čižnár. „Možné benefity nie sú vylúčené,“ povedal tiež na margo obvinenej ženy.

Polícia podľa Čižnára disponuje aj ďalšími dôkazmi a faktami, ktoré však kvôli pokračujúcemu vyšetrovaniu nemôže zverejniť . „Poznáme aj približnú dobu objednania vraždy,“ povedal s tým, že o detailoch informovať nemôžu. Niektoré veci sú výrobné tajomstvo,“ povedal. Ich prezradenie by podľa neho mohlo iných zločincov upozorniť, na čo si dáva pozor.

Zlomový okamih podľa vyšetrovateľov v prípade nebol, celá akcia bola mravenčia práca polície. Rýchlosť vyšetrovania je podľa Čižnára štandardná.

Prokurátor dnes opätovne dementoval informácie o pomoci zo strany USA. Satelitné snímky, o ktorých sa hovorilo, použité neboli. Vyzdvihol však spoluprácu s organizáciou EUROPOL, ktorá našim vyšetrovateľom pomáha už od februára. Spolupracovať budú i naďalej.

Dvojnásobná vražda vo Veľkej Mači

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli 21.februára 2018 zavraždení vo svojom rodinnom dome vo Veľkej Mači. Dôvodom bola investigatívna práca Jána Kuciaka. V septembri to uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Martina Kušnírová bola podľa zistení vyšetrovateľov v zlom čase na zlom mieste. Obaja snúbenci boli zastrelení.

Posledným článkom, na ktorom Kuciak pracoval bolo prepojenie talianskej mafie na slovenskú vládu. Vďaka jeho článkom, ktoré boli po jeho smrti dopracované, sa podarilo odhaliť podvody páchané na slovenských poľnohospodároch.

Kuciak sa vo svojej práci venoval aj kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi.