Zahraničné Politika

VIDEO Taiwan vyzval Čínu, aby vyjadrila ľútosť nad potlačením protestov z roku 1989

Na archívnej snímke z 18. apríla 1989 študentský líder číta zoznam požiadaviek študentom, ktorí sedia prd budovou parlamentu v Pekingu. Zdroj: TASR/AP

TCHAJ PEJ – Čína musí vyjadriť “úprimnú ľútosť” nad krvavým potlačením prodemokratických protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) z júna 1989 a podporiť demokratické reformy. Pred 30. výročím protestov, ktoré viedli ku krvavému zásahu armády proti demonštrantom, to v pondelok uviedla taiwanská vláda. Napísala o tom agentúra Reuters.

 

“Čína musí vyjadriť úprimnú ľútosť nad udalosťou zo 4. júna a aktívne presadzovať demokratické reformy,” uviedla vo vyhlásení taiwanská rada pre vzťahy s pevninskou Čínou. Peking podľa nej hovoril “lži”, aby zakryl udalosti z roku 1989 a “skreslil” pravdu.

“Taiwan bude naďalej poukazovať na smerovanie ku demokracii na pevninskej Číne,” uviedla rada a dodala, že “všemožne” podporí čínsky prechod k demokracii.

Peking sa k vyhláseniu Taiwanu bezprostredne nevyjadril.

Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým v prípade potreby môže prevziať kontrolu prostredníctvom sily. Taiwan sa pokladá za zvrchovaný štát, ktorý má svoj vlastný politický systém, menu a súdnictvo, avšak oficiálne nikdy nezávislosť od Číny nevyhlásil.

Pamätný záber na muža, ktorý chcel zastaviť tanky na Námestí nebeskúého pokoja. Zdroj: YouTube

Čínsky minister obrany Wej Feng-che v nedeľu povedal, že Peking sa nevzdá možnosti použitia sily v procese znovuzjednotenia s Taiwanom. Vo svojom príhovore sa generál Wej dotkol aj násilného potlačenia študentmi vedených protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja zo 4. júna 1989, ktoré označil za “správnu politiku”.

Demonštrácie za nastolenie základných ľudských práv, slobody slova a proti komunistickej vláde sa konali pod študentským vedením na Tchien-an-men od 15. apríla do 4. júna. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000-10.000 obetí na životoch.