Politika Top Zahraničné

VIDEO Stretnutie plné napätia: Macron naložil Putinovi, dôvodom propaganda

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa včera vo Versailles stretol so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Okrem zvyčajných diplomatických fráz však došlo aj na obvinenia, a to zo strany Macrona. Dôvod? Zasahovanie do francúzskych prezidentských volieb.

Nový francúzsky prezident a Putin sa najskôr zhovárali medzi štyrmi očami a potom rokovali v širšom formáte za prítomnosti členov svojich delegácií. Tieto rozhovory podľa tlačovej agentúry AP trvali oveľa dlhšie, ako bolo plánované.

Kritika na adresu Russia Today a Sputnik

Macron sa vyjadril, že so zahraničnými novinármi mal vždy príkladné vzťahy, pokiaľ to boli žurnalisti. „Povedzme si veci tak, ako sú: Russia Today a Sputnik sa nesprávali ako zložky tlače a žurnalisti, správali sa ako orgány ovplyvňovania a klamlivej propagandy,” povedal Macron v momente, ako stál vedľa Putina. Podľa vlastných slov práve preto zakázal ich reportérom vstup do centrály svojej predvolebnej prezidentskej kampane.

Macron však zároveň uviedol, že by chcel zlepšenie vzťahov s Ruskom. Nová francúzska hlava štátu vyjadrila presvedčenie, že môžu spolupracovať v otázke Sýrie, a povedal, že chce s Ruskom vytvoriť posilnené partnerstvo v boji proti teroristickému hnutiu Daeš.

Putin obvinenia odmieta

Putin však odmietol obvinenia, že sa Moskva pokúšala ovplyvniť výsledok francúzskych prezidentských volieb. Obhajoval svoje marcové stretnutie s Macronovou protikandidátkou v prezidentských voľbách, ultrapravicovou líderkou Marine Le Penovou.

Označil ju za političku, ktorá má záujem rozvíjať priateľské vzťahy s Ruskom. Podľa neho by bolo čudné, ak by Rusko odmietlo ústretové kroky európskych politikov, ktorí chcú posilniť vzájomné vzťahy. Rusko si bolo dobre vedomé toho, že prieskumy predpovedali Macronovo víťazstvo, uviedol.

Zdroj: ph, SITA, Foto: SITA, Video: YouTube