Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Stavanie májov, čistenie studní i pálenie čarodejníc. Aj taký bol v minulosti mesiac máj

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Tradíciu stavania májov poznáme už od nepamäti. Mesiac máj sa však spája aj s mnohými ďalšími zvykmi. Začína obdobie bujarých zábav. Rozkvitá nielen príroda, ale aj láska medzi ľuďmi. Zvyky na dedinách sú stále veľmi živé, aj keď pravé posolstvo sa pomaly už stráca.

 

Osobné máje sa začali stavať už v 15. storočí. Bola to tradícia, ktorá sa dotýkala výsostne slobodnej mládeže. Máje stavali vždy na ženbu súci mládenci slobodným dievčatám, ktoré boli tiež súce na vydaj. ,,Býval taký zvyk, že každá slobodná dievčina, či už mala svojho milého alebo nie, si zaslúžila dostať máj. Také dievčiny, ktoré nemali mládenca, takým postavili máj všetci mládenci,‘‘ hovorí etnologička Katarína Nádaská. Chlapci vyťali v lese stromy, kmeň sa očistil a hore sa nechala haluzina. Stromy si mládenci pripravovali už mesiac dopredu, keďže museli stavať máj viacerým dievčatám. Nádaská dodáva, že ,,keď išlo o personálny máj, že mládenec už mal svoju milú, tak vybral obzvlášť krásny strom. Niektorí dokonca vyrezávali cifry do kmeňa, aby bol práve ich máj najkrajší‘‘.

Máje stavali mládenecké skupiny v noci. Potom skoro ráno už dievčatá čakali na chlapcov, ktorým dali najesť. Samozrejme dostali aj po štamperlíku.

Po druhej svetovej vojne sa sprísnili zákony, ktoré sa týkali ochrany lesov a už nebolo možné, aby mládenci len tak išli do lesa a vyťali stromy, aké sa im páčili. Tradícia sa preto musela zmeniť. Mládenci začali stavať už iba jeden centrálny máj na námestiach. V mnohých obciach je to už záležitosťou folkloristov. Pridávajú sa k nim aj dobrovoľní hasiči, ktorí pomáhajú pri stavbe. ,,Obyčajne ide o veľmi vysoký máj a skôr než sa postaví, ozdobí sa  stužkami a mašličkami. V niektorých regiónoch bol zvyk, že sa tam dávala fľaška s pálenkou. Máj sa vztýčil a potom vždy na 1. mája začínala tanečná zábava – tzv. majáles,‘‘ vysvetľuje Nádaská. Odvtedy bola každý víkend tanečná zábava vonku v prírode. Do tanca hrali muzikanti, dievčatá mali vstup zadarmo. Máj stál celý mesiac a až na posledný deň 31.-ho sa dával dole. ,,Keď už bola tradícia centrálnych májov, tak keď ho dali mládenci dole, tá fľaška na nich počkala. Celá partia si zaslúžene dala po štamperlíku,‘‘ prezrádza etnologička.

 

Láska a úcta k dievčatám

Stavanie májov bol prejav lásky a úcty k dievčaťu. Boli ale aj dievčatá, ktoré neboli vydaté, nazývali sa staré dievky. Takýmto dievčatám mládenci postavili vyschnutý strom. Robili to potajomky, aby sa nezistilo, kto to spravil.

Tradícia stavania májov sa revitalizuje a stále udržiava. Dnes sa už nestavia iba na dedinách, ale aj v mestách. Dokonca mestské časti si stavajú vlastné máje. Počas toho sa organizujú rôzne ľudové zábavy a folklórne vystúpenia. ,,Stále je to tradícia veľmi živá, aj keď tam nie je posolstvo, ktoré tam bolo kedysi. Dnes je to len také pripomenutie tradície a skôr je to o tom, aby sa ľudia stretli a zabavili,‘‘ konštatuje Nádaská.

 

Máj sa zdobí rôznymi stužkami a mašličkami. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Pálenie čarodejníc

Obdobie mesiaca máj je spájané aj s mnohými ďalšími zvykmi. V minulosti sa počas tohto mesiaca čistili chotárne studničky. Bola to zase záležitosť mládeneckých spolkov. Kedysi každý chotár mal studničku a tú bolo treba po zime vyčistiť. Podľa Kataríny Nádaskej ,,je veľmi pekné, že sa táto tradícia udržiava. Aj v mestách, lesoparkoch máme určité pramene, studničky, o ktoré sa starajú dobrovoľníci‘‘.

Noc z 30. apríla na 1. mája sa nazýva filipojakubská noc. Považovala sa za noc, kedy sa údajne mali schádzať na rôznych sabatoch bosorky a bosoráci. Hovorilo sa, že sa na kopcoch stretávajú démonické bytosti spolu so svojim pánom Satanom. ,,Tradovalo sa, že na sabate kujú pikle, ako budú škodiť ľuďom. Preto ľudia dávali prekrížené metly na cesty. Na kopcoch pálili ohne, ktoré mali odstrašiť čarodejnice,‘‘ vysvetľuje etnologička Nádaská. V niektorých regiónoch, napríklad na Morave ešte stále tento zvyk funguje. Je známy pod názvom pálenie čarodejníc.

Z kresťanského hľadiska bol v minulosti mesiac máj zasvätený ako mesiac Panny Márie. Začínala pútnická sezóna, ktorá bola veľmi obľúbená. V tom čase to nemalo len náboženský charakter. Keďže na púť prichádzalo veľa ľudí, bola to príležitosť pre mladých sa zoznámiť. A z mnohých takýchto priateľstiev sa potom vyvinuli aj manželstvá.

 

Galéria
Počas leta je v Banskej Bystrici najväčší záujem o Múzeum SNP. ZDROJ: TASR
V súčasnosti sa stavia jeden centrálny máj. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Kedysi stavali máj výlučne mládenci. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
V súčasnosti sa stavia jeden centrálny máj. Zdroj: TASR / František Iván
Máj je vyzdobený stužkami, niekde sa vešia aj pálenka. Zdroj: TASR / Martin Palkovič
Po postavení mája začína zábava. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Dnes je stavanie májov len pripomenutie tradície a skôr je to o tom, aby sa ľudia stretli a zabavili. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next