Domáce Politika

VIDEO SNS navrhuje znížiť viaceré dane aj zrušiť koncesie seniorom. Na jej plány reagujú aj Smer-SD a Most-Híd

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Koaličná strana SNS plánuje na najbližšiu schôdzu parlamentu predložiť päť noviel zákonov, ktoré majú byť v prospech občanov. Chce navrhnúť zníženie viacerých daní či zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

V daňovej oblasti chce SNS znížiť daň z príjmu právnických osôb na 15 % s účinnosťou od 1. januára 2020. Strana uviedla, že v Programovom vyhlásení vlády bolo uvedené, že táto daň z bude znížená každý rok o jedno percento. “Napriek tomu, že Slovensko vykazuje dobré hospodárske ukazovatele, neboli sme schopní ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) priamymi rokovaniami presvedčiť o naplnení tohto záväzku,” uviedli národniari v stanovisku pre médiá.

Na 10 % má klesnúť aj daň z pridanej hodnoty na potraviny a pre printové médiá. SNS je presvedčená, že je nespravodlivo obviňovaná zo súčasného stavu pôdohospodárstva. “Pripravili sme systémové riešenie, zdanenie obchodných reťazcov. To je nám vyčítané a dokonca sme obviňovaní z toho, že nepriamo došlo k nárastu cien,” tvrdí SNS s tým, že znížením DPH na potraviny chce dosiahnuť to, aby sa ukázal skutočný charakter obchodných reťazcov. “Sme zvedaví, či prvýkrát za 30 rokov od revolúcie začnú konečne ceny potravín pri takejto DPH konečne klesať. Aby sa ukázalo, kto tu skutočne zarába na potravinách,” doplnila strana.

Zníženie DPH pre printové médiá odôvodňuje tým, že s príchodom digitálnych médií vzniklo nerovnoprávne postavenie hráčov v mediálnom prostredí. Nižšou daňou to chce strana napraviť.

 

Na 10 % má klesnúť aj daň z pridanej hodnoty na potraviny. Zdroj: TASR / František Iván

Pôvod mäsa

Ďalším opatrením má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov, posledným piatym sa má zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach. “Tento krok vnímame ako nutnosť najmä dnes, keď sa dozvedáme o nekalých praktikách v niektorých bitúnkoch, či pri prebaľovaní mäsa. Keď idete do obchodu, na etikete jasne vidíte, odkiaľ mäso pochádza. Ale ako to je v reštauráciách či jedálňach?,” podotkla SNS. Ľudia by sa tak z jedálnych lístkov mali dozvedieť pôvod mäsa.

Tieto návrhy zákonov plánuje SNS predložiť na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne 26. marca. Okrem toho pracuje aj na návrhu, ktorý by zdvojnásobil vianočné príspevky pre seniorov a oslobodil ich od platenia liekov.

Predseda SNS Andrej Danko verí, že tento spôsob predloženia návrhov pomôže odhaliť záujmy a charakter jednotlivých politikov. Či už opozičných, ale aj koaličných. “Doteraz sme sa snažili niesť ťarchu svojich ministerstiev zodpovedne. Prichádza však čas, aby sa skutočná pravda, kto chce zreformovať Slovensko a kto nie, ukázala v pléne parlamentu. Verím, že táto schôdza NR SR doslova rozbúra staré móresy a ukáže, kto to ako myslí so Slovenskou republikou,” dodal Danko.

 

Opatrením SNS má byť aj povinnosť uvádzať pôvod mäsa v reštauračných a stravovacích zariadeniach. Zdroj: TASR / AP

Kritika Smer-SD

Andrej Danko zároveň zverejnil aj video, kde okrem predstavenia návrhov zákonov kritizuje svojho koaličného partnera. Kritike podrobil najmä ministra financií Petra Kažimíra, ktorý mu podľa neho neposkytol dostatok financií. Ministerstvo vzápätí poslalo stanovisko, v ktorom na oplátku kritizuje Dankove návrhy. “Na prvý pohľad by prijatie takýchto návrhov znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády. Takéto návrhy musia byť predmetom koaličnej dohody,” odkázalo ministerstvo financií.

To, že akýkoľvek vládny návrh zákona musí byť predmetom rokovaní Koaličnej rady zdôraznil aj hovorca koaličnej strany Smer-SD Ján Mažgút. “Keď ich koaličný partner predloží, sme pripravení o konkrétnych návrhoch diskutovať,” uviedol v stanovisku strany Smer-SD Mažgút.

Most-Híd sa do týchto súťaží nikdy nezapája

Vyjadrením o skokovom zvýšení minimálnej mzdy o 80 eur strana Smer-SD odštartovala podobné preteky ako pred časom s vyjadrením v súvislosti so zastropovaním veku odchodu do dôchodku. Uviedla to strana Most-Híd s tým, že ich neprekvapuje, že s vlastnými návrhmi prišla aj Slovenská národná strana (SNS). “Strana Most-Híd sa do týchto súťaží nikdy nezapája. Svoje predstavy aj v sociálnej oblasti rieši na rokovaniach s koaličnými partnermi”. Agentúru SITA o stanovisku Mosta-Híd informovala hovorkyňa strany Klára Debnár.

“Zníženie daní zamestnancom zvýšením nezdaniteľnej časti sme navrhli v roku 2017. O rok neskôr sme navrhli zníženie daňovo-odvodového zaťaženia, formou daňovo odpočítateľnej položky z daní príjmov právnických osôb v sume 10 percent zaplatených odvodov,” pokračovala strana Most-Híd a dodala, že má aj ďalšie návrhy na opatrenia pre zvýšenie životnej úrovne obyvateľov Slovenska, medzi ktoré patrí rozšírenie zdvojnásobenia daňového bonusu aj na deti staršie ako šesť rokov, podpora živnostníkov, malých a stredných podnikateľov – zníženie odvodov zdravotného poistenia, podpora seniorov, ktorá naďalej zostáva prioritou strany. Most-Híd taktiež pripomína, že “váha sociálnych opatrení má dve misky. Pre nás v tej druhej sa naďalej nachádza zodpovedný prístup k tvorbe štátneho rozpočtu. Vyrovnaný rozpočet by mal naďalej zostať naším spoločným cieľom”.