Domáce Kultúra Spoločnosť Top

VIDEO SND oslavuje storočnicu vo veľkom. V nedeľu to konečne vypukne

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) oslavuje 100. výročie vo veľkom štýle. Presne tak, ako sa na našu prvú divadelnú scénu patrí. V nedeľu zažije divadlo deň D. Storočnicu oslávi galavečerom s názvom …Tak sme my… Historická budova ožije všetkými tromi súbormi – činohrou, operou aj baletom. Okrem toho počas sezóny sa môžu diváci tešiť na niekoľko premiér a ďalších prekvapení.

 

Slovenské národné divadlo začalo písať svoju históriu 1. marca 1920. Vzniklo z politickej vôle. Bolo založené skôr proti maďarským a nemeckým divadlám, ktoré predtým v hlavnom meste často hosťovali. Inštitúcia oslávi výročie veľkolepo. Presne v deň vzniku sa uskutoční galavečer …Tak sme my… Priestory historickej budovy divadla budú dýchať noblesou. 

 

Spojenie súborov

Organizátori podujatia vytvorili šesť tematických blokov. Svoje zástúpenie budú mať všetky tri súbory inštitúcie – Činohra, Opera, Balet. ,,Bolo krásne, že sme sa tu stretli tri zložky, že sme sa rozhodli v tomto programe postaviť k tomu tak, že sme traja rovnocenní partneri a že hľadáme, čo sú naše priesečnice. Program 1. marca by mal reprezentovať to, čo SND reprezentuje v spoločnosti. Je to nejaký objem tém, nejakých postojov k tomu, čo sa deje. A to na poli politickom, dejinnom a historickom,’’ povedala dramaturgička Činohry SND Miriam Kičinová. Zaujímavosťou je aj to, že hodinu pred predstavením sa rozozvučia fanfáry pred historickou budovou divadla. Nielen návštevníci, ale aj okoloidúci sa tak stanú súčasťou osláv storočnice.

Riaditeľ baletu SND, ktorý je zároveň režisérom galavečera, Jozef Dolinský ml. je rád, že sa možno prvý raz za sto rokov stretli všetky tri súbory v rovnocennom kontexte. Priznáva, že nebolo jednoduché vymyslieť koncept, keďže nechceli oslavné patetické koncerty. ,,Tá história, tí ľudia, tie nádherné inscenácie, tie postavy, vďaka tomu všetkému tu teraz my môžeme hovoriť, že ideme oslavovať storočnicu. Som šťastný, že som pri tom, že mám takých spolupracovníkov a kolegov, ktorí tam budú účinkovať, ktorým ani nemôžem povedať, že to režírujem, pretože dejiny SND, spoločenský kontext sa režírovať nedá,’’ dodal Dolinský.

 

Dolinský je šťastný, že môže byť pri oslavách storočnice. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pomoc od susedov

Keď vzniklo divadlo, prvým predstavením bola opera Hubička. 2. marca pred sto rokmi zase začínala Činohra SND a to inscenáciou Mariša. Veľkolepé oslavy preto pokračujú. ,,2. marca, keď sa otvorila Činohra inscenáciou Mariša, tak sa nám videlo veľmi prirodzené, že Činohra svoje výročie pripomenie práve touto inscenáciou. Keďže ju nemáme aktuálne v repertoári, tak nebolo nič jednoduchšie a nič prirodzenejšie, aby sme pozvali naše veľmi blízke Národní divadlo Praha s inscenáciou práve tejto hry. Pri založení SND nám veľmi pomohli českí umelci. To, že Národní divadlo prijalo naše pozvanie okamžite a veľmi ochotne, tak to nás len teší,’’ povedal šéf divadla a Činohry Peter Kováč. Diváci sa teda už v pondelok môžu po galavečere tešiť na ďalšie oslavné predstavenie.

 

Petra Kováča teší, že českí umelci prijali pozvanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O pripravovaných premiérach SND sa dozviete na ďalšej strane: