Domáce Politika Spoločnosť Top

VIDEO Smer bude s Matovičom rokovať o novom návrhu. Hlasovanie o dôchodkovom strope presunuli na večer

Robert Fico a Igor Matovič dnes rokujú o dôchodkovom strope. Matovič dnes priniesol nový návrh. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Parlament posunul hlasovanie o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má od júla budúceho roka zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku, na dnes na 17:00. Tento procedurálny pozmeňujúci návrh podal šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár a parlamentná väčšina tento návrh schválila. Ľudia na Slovensku by mali ísť do penzie najneskôr v 64 rokoch. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, má mať právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku. Ak žena vychovala dve deti, mohla by ísť najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi má mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.

Za posunutie návrhu ústavného zákona do druhého čítania v septembri hlasovalo 93 poslancov, 29 bolo proti a 19 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Návrh podporili aj niektorí poslanci za stranu Most-Híd, spomedzi opozičných poslancov za hlasovali poslanci za hnutie Sme rodina a poslanci za ĽS Naše Slovensko.

Navrhovaný ústavný zákon obsahuje aj ustanovenia o tom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok. Do návrhu ústavného zákona vložili poslanci za Smer-SD aj ustanovenia o minimálnej mzde. V návrhu ústavného zákona sa uvádza, že “každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda”. Podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ústavný zákon ponecháva na obyčajný zákon.

Igor Matovič a Boris Kollár dnes predstavili ideu, podľa ktorej by človek, ktorý odpracuje 40 rokov, mohol odísť do predčasného dôchodku. Práve o tejto myšlienke poslanci budú dnes rokovať.