Domáce Šport Top

VIDEO Slovenskí futbalisti vstali v Budapešti z kvalifikačného popola. Maďarov opäť vyškolili v efektivite

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii EURO 2020 v Budapešti nad Maďarskom 2:1. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Reparát sa podaril. Nebol to síce žiadny exhibičný či extra výkon, ale slovenská futbalová reprezentácia vyhrala v Budapešti nad Maďarskom 2:1 a v kvalifikácii EURO 2020 stále žije. Paradoxne aj vďaka Chorvátom, ktorí nás síce v Trnave vyškolili ako malých chlapcov, no v Azerbajdžane iba remizovali 1:1.

 

Tri body sú doma, keď Róbert Mak a Róbert Boženík poriadne presolili maďarské halászlé. V Budapešti sa malo totiž servírovať postupové menu, ale bola z toho slovenská hostina. A to aj keď naši južní susedia boli prvých 30 minút pánmi na ihrisku, dominovali vpredu aj vzadu a slovenskí reprezentanti nestíhali vôbec v ničom. Marek Hamšík bol úplne neviditeľný, Juraj Kucka s Albertom Rusnákom opäť pripomínali mátohy z Trnavy a Ľubomír Šatka s Denisom Vavrom boli v obrane ako poplašení, chaotickí, strémovaní že až. No stačila jediná a prvá normálna futbalová akcia z 39-tej minúty a tribúny v sekunde stíchli.

Makov gól zmenil scenár zápasu a opäť sa iba ukázalo, že futbal nemá logiku. “Mali sme to veľmi ťažké po domácej prehre s Chorvátmi. Do zápasu sme šli s tým, že nemáme čo stratiť. Vyšlo nám to perfektne. Maďari síce mali v úvode tlak, ale ustáli sme to a potom dali prvý gól. Súper vyrovnal, no našťastie sme my dali ten víťazný. Dnes mužstvo odovzdalo na ihrisku všetko. Tešíme sa, že sme to zvládli a opäť sme v hre o postup na ME. Po výbuchu s Chorvátmi nám nik neveril, ale my sme sa vzopreli.”

Ale logiku nemá ani uvažovanie našich hráčov, ktorí opäť ako proti Chorvátom dostali gól hneď po návrate zo šatne. Dominik Szoboszlai si z priameho kopu elegantne vychutnal Martina Dúbravku. Spomienky na Chorvátsko opäť ožili, čierne scenáre, čo bude, zvýšili tepovú frekvenciu slovenských fanúšikov. No tak ako Szoboszlai predviedol päťhviezdičkový gól, rovnaký punc kvality si zaslúži aj Boženík.

Jeho víťazný gól z 56-tej minúty mal všetky atribúty, ako sa dostať do televíznej zvučky. Parádny, víťazný a prvý reprezentačný. “Dať víťazný gól v tak dôležitom súboji je úžasné, ale nie je to len o mne, ale o celom tíme, ako sme pracovali celých 90 minút. Hrali sme ako jedna mašina a teraz sa môžeme tešiť a potešili fanúšikov, ktorí sem prišli. Pri góle som si to chcel dobre prebrať, vystreliť som to chcel po zemi a vyšlo to. Gól by som chcel venovať ocinovi, pretože leží v nemocnici a nemohol prísť ani na zápas proti Chorvátom. Chcem ho pozdraviť a prajem mu skoré uzdravenie. Na ihrisku sme si veľa odtrpeli, ale triumf teraz chutí o to viac,” oslavoval premiérový gól 19-ročný Boženík.

Slovensko si tak spravilo v Budapešti chuť, napravilo reputáciu a vrátilo sa do hry o postup. Tréner Pavel Hapal mohol byť spokojný. “Som veľmi rád, že sme sa rehabilitovali za piatok, duel proti Chorvátom nám vôbec nevyšiel. Rehabilitovali sme sa slovenským fanúšikom. Duel v Maďarsku bol vynikajúci z oboch strán, pre divákov to bolo skvelé predstavenie. My sme napokon tí šťastnejší. Kráčali sme si za troma bodmi. Hráčov musím za tento duel pochváliť. Kľúčové dnes bolo, aby sme súpera vysoko napádali. Súper má vysokého útočníka a keď nám kopali loptu do šestnástky, tak bol problém. Keď to šlo z ich polovice, tak sme súboje vyhrávali, pozbierali sme dosť lôpt. Boli sme silní tiež v kombinácii.” 

No bolo by veľmi odvážne zo strany našich hráčov, ak by si chceli teraz hapalovci myslieť, že je všetko opäť s kostolným poriadkom a sme z najhoršieho vonku. Bodovo možno, herne nie. Taktických či individuálnych nedostatkov je stále v našej hre za vagón. Stretnutia s Chorvátskom aj Maďarskom ukázali, že Kucka je stále z formy, Lobotka má dlhé a hluché minúty, kedy ani len netušíte, čo robí na ihrisku. Hamšík nie je tým lídrom akým bol v Neapole. Vavro je asi rád, že v Laziu Rím nechytajú slovenské televízie, Rusnák detto v zámorí… No určite je lepšie mať v tabuľke 9 bodov po nevýrazných a problematických výkonoch, ako 6 po excelentných. Ešte, že máme v bráne Martina Dúbravku, ktorý chytá ako z partesu a v každom zápase zachráni Slovensko od dvoch-troch gólov.

Radosť slovenských futbalistov po víťazstve 2:1 v zápase kvalifikácie EURO 2020 vo futbale v E-skupine Maďarsko – Slovensko v Budapešti. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Zápasy s Walesom, Chorvátskom aj Azerbajdžanom teraz budú mať úplne iný náboj, ako sa to rysovalo po dueli s Chorvátskom. Najbližšie sa Slováci predstavia v kvalifikácii 10. októbra, na štadióne Antona Malatinského v Trnave privítajú Wales. Ale bez obrancu Vavra, ktorý na štadióne Groupama v Budapešti dostal tretiu žltú kartu. Kapitán Hamšík tuší, že nás čaká ešte poriadne horúca jeseň. “Bol to tímový výkon, na ihrisku sme nechali všetko a získali dôležité tri body do skupiny. Robo Boženík dal víťazný ako pravý útočník, krásne sa otočil a vystrelil k žrdi. Gratulujem mu k prvému gólu k reprezentácii, bude ho to niečo stáť. Inkasovaný gól nás nepotešil, chceli sme sa tomu vyhnúť. Našťastie sme na to rýchlo zareagovali. V skupine je to pekne zamotané, veľmi dôležitý bude domáci duel s Walesom. Ak ho zvládneme, jednou nohou budeme na Eure.”

Tabuľka E-skupiny

1. Chorvátsko        5 3 1 1 10:5 10
2. SLOVENSKO    5 3 0 2 9:7  9
3. Maďarsko          5 3 0 2 7:6  9
4. Wales                 4 2 0 2 4:4  6
5. Azerbajdžan      5 0 1 4 5:13 1

Program E-skupiny

štvrtok 10. októbra: Chorvátsko – Maďarsko (20.45), SLOVENSKO – Wales (20.45)
nedeľa 13. októbra: Maďarsko – Azerbajdžan (18.00), Wales – Chorvátsko (20.45)
sobota 16. novembra: Azerbajdžan – Wales (18.00), Chorvátsko – SLOVENSKO (20.45)
utorok 19. novembra: SLOVENSKO – Azerbajdžan (20.45), Wales – Maďarsko (20.45)