Domáce Spoločnosť Top

VIDEO Slovenské reklamné letáky sú pod drobnohľadom. Matečná diktuje ich obsah

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Agrorezort sa rozbehol. Najskôr chcel zvýšiť podiel slovenských potravín na pultoch obchodov, neskôr definoval a zakázal nekalé praktiky v reťazcoch a teraz diktuje, aké produkty sa majú v letákoch uvádzať. Ministerstvo pritom hovorí o zlepšení situácie na Slovensku, avšak obchodné reťazce to tak ružovo nevidia. Obchodníci hovoria o protiústavných opatreniach a zhoršení podmienok. Nový zákon dokonca môže spôsobiť zdražovanie.

 

Od 1. mája vstúpilo do platnosti niekoľko návrhov z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Jednym z nich je aj zákon o nekalých podmienkach v obchode s potravinami. Agrorezort v ňom definoval viac ako 40 takýchto praktík. ,,Dodávatelia budú ochránení od rôznych dodatočných poplatkov, skráti sa lehota splatnosti faktúr, pribudne možnosť podávania anonymných podnetov, zlepší sa kontrola a sprísnia sa sankcie,” uvádza ministerstvo pôdohospodárstva na svojej stránke.

Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) je zákon protiústavný a obchodníkom, ale i dodávateľom vznikajú nové administratívne náklady, ktoré budú musieť pokryť. ,,Ustanovenie o zrušení odkladu splatnosti pokút zavádza obrovskú právnu neistotu z dôvodu svojvoľného pokutovania subjektov zo strany štátnych orgánov. To nepredvídateľne môže spôsobiť zdvíhanie nákladov nielen u obchodníkom, ale i u dodávateľom, čo môže mať rôzny vplyv na vzťahy a ceny v celej potravinovej vertikále,” uviedol pre Glob.sk predseda SAMO Martin Krajčovič. Zároveň však dodal, že SAMO na dopad zákona o nekalých podmienkach v obchode upozorňovala od začiatku. Ministerstvo a ani poslanci pritom ich argumenty neakceptovali a nezohľadnili.

Matečnej zákon o nekalých podmienkach v obchode môže spôsobiť zvyšovanie cien. Zdroj: TASR / František Iván

Šéfka agrorezortu Gabriela Matečná vidí v tomto zákone samé pozitíva. Podľa nej by sa mali zlepšiť podmienky pre prvovýrobcov a spracovateľov potravín, či vytvoriť vyváženejšie zmluvné vzťahy medzi dodávateľmi a obchodnými reťazcami. ,,Obchodníci zneužívali svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykorisťovali. Negatívne dôsledky cítia nielen poľnohospodári a potravinári, ale aj spotrebitelia,” povedala Matečná s tým, že očakáva od výrobcov väčšie investície do technológií na výrobu potravín a do kvality ich produktov.

SAMO však má na vec iný názor. ,,Ministerstvo pôdohospodárstva namiesto účinnej pomoci slovenským farmárom a potravinárom deformuje legislatívne prostredie aj za cenu protiústavných opatrení. To nepovažujeme za správnu cestu, ktorá by posilnila výrobu a konkurencieschopnosť slovenských potravín,” vysvetlil predseda SAMO Krajčovič.

Pripomienky Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) agrorezort odignoroval. Zdroj: TASR / AP

Letáky na jedno kopyto

Zvýšiť podiel slovenských potravín na pultoch obchodov sa Matečná rozhodla radikálnym krokom. Zaviedla totižto do praxe novinku, ktorá nariaďuje reťazcom uverejňovať vo svojich letákoch a časopisoch minimálne 50 percent slovenských potravín. ,,Keďže nezanedbateľné množstvo spotrebiteľov sa pri kúpe potravín rozhoduje podľa reklamných letákov, od obchodníkov požadujeme, aby v letákoch mali potraviny a poľnohospodárske výrobky so slovenským pôvodom minimálne polovičný podiel,“ doplnila Matečná. Veľké pochopenie voči diktovaniu obsahu reklamných letákov Slovenská aliancia moderného obchodu nenachádza. ,,Nariadenie o letákoch je podľa nás, ale i nezávislých advokátskych kancelárií, v rozpore s voľným pohybom tovarov a služieb v rámci Európskej únie,” reaguje SAMO.

Ministerka pôdohospodárstva však nové nariadenie berie vážne a vyzvala občanov, aby v prípade akéhokoľvek porušenia tohto nariadenia, informovali agrorezort: